A Management information system to support the production control in a blade manufacturing company
  1. Tez No: 24460
  2. Yazar: AHMET ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Yönetim Bilgi Sistemleri, yöneticilere karar vermelerinde ve problemleri çözmelerinde kullanılacak bilgileri sağlarlar. İyi tasarlanmış bir sistemin yöneticilere yardımcı olacağı bir gerçekken, kötü yapılanmış bir sistem büyük zararlara yol açabilir. İyi tasarlanmış sistemler oluşturmada değişik bir takım mekanizmalar vardır. Bu çalışma, traş olma ürünleri üreten bir fabrikada üretim kontrolü için geliştirilmiş bir yönetim bilgi sistemi hakkındadır. Bu çalışmanın amacı, kaynak (makine ve işçilik) performanslarım raporlayan bir üretim kontrol sistemi oluşturmaktır, öyleki maliyetleri minimize edecek kararlar zamanında alınabilsin. Her Yönetim bilgi sistemi geliştirme projesinde ilk adım ihtiyaçların analizi ve saptanmasıdır. Bu nedenle, mevcut sistem incelenir, bilgi akis şemaları ve bilgi sözlükleri oluşturulur. Bu araçları kullanarak mevcut sistemin kuvvetli ve zayıf tarafları belirlenir. Bir sonraki adım bilgi akış şemaları ve bilgi sözlükleri yardımıyla yeni bir sistem oluşturmaktır. Ve bütün sistem için bir veri modeli oluşturulur, bu model dördüncü kuşak bir bilgisayar dili kullanılarak programlanır. Testler iki ay, yeni sistem hakkında bütün sorular cevaplandınlıncaya kadar sürer. Üretim müdürleri altı aylık çalışmadan sonra kendileri için önemli değişkenleri kontrol ederler. Ve MİS sisteminin (PCS) katkıları üretim müdürleri ve fabrika müdürü tarafından ifade edilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Management Information Systems provide managers with information used in decision making and problem solving. A well designed system will definitely assist managers whereas an ill-structured system may cause big losses. There are various mechanisms for the preparation of effective management information systems (MIS). This study shows how a management information system is developed for production control purposes in a factory producing shaving products. The aim of the study is forming a production control system which will report resources (i.e. machines and labor) performances so that decisions to minimize costs may be taken in advance. First step in every MIS development project is the requirements analysis and determination. For this reason, the current system is analyzed, data flow diagrams and data dictionaries are prepared. Using these tools, weaknesses and strengths of the current system are determined. The next step is to design a new system which also make use of data flow diagrams and data dictionaries. And a data model for whole system is formed and implemented using a fourth generation computer language. The tests last for two months where no questions remain unanswered about the new system. The key parameters for the production managers are controlled after six months of operation. And the contributions of the MIS system ( PCS ) are stated by the production managers and the factory manager.