Simulation of a dataflow machine
Bir veri akışı makinasının benzetimi
  1. Tez No: 24462
  2. Yazar: ALEV UYDAN AYZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
BİR VERİ AKIŞI MAKİNASININ BENZETİMİ Veri tarafından sürülen paralel bilgisayarlar, basit yapı prensipleri üzerine kurulmuşlardır ve programlanmaları, bakımları, ve geliştirilmeleri çok basittir. Manchester veri akışı makinası. bu makinaların en karmaşık ve geliştirilmiş olanlarından biridir. Temel yapısı, değişik modüllerden oluşmuş bir halkadır. Bu halkayı oluşturan modüller jeton kuyruğu, eşleştirme ünitesi, işlem deposu ve işleme ünitesidir. Manchester veri akışı makinası. kuyruklar ve bu kuyruklara yanıt verenlerden oluşan bir halka şeklinde modellenmiştir. Ayrık olay benzetimi teknikleri kullanılarak, bu modelin benzetimi gerçekleştirilmiştir. Bu benzetim üzerinde yapılan hızlanma değerlendirmesi ve akış analizi, bu modelin verimlilik ve kullanım düzeyi olarak genel eğilimlere uyduğunu göstermektedir. Ancak fiziksel olarak daha paralelleştirildikçe, modelin belli bir noktada doyuma ulaştığı gözlenmiştir. Bu doyumun, kullanılan veri akışı programlarındaki paralelliğin yetersizliği sonucu ortaya çıktığı ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
iv SİMULATİON OF A DATAROW MACHINE Data driven parallel computers are based on simple architectural principles and are easy to program, maintain, and extend. Manchester Dataflow Machine is one of the most complex and developed dataflow machines. It has a tagged-token nature. The basic structure of Manchester Dataflow Machine Is a ring of different modules, which are the Token Queue, the Matching Unit, the Instruction Store, and the Processing Unit. This machine can be modelled by a ring of queues and servers. Based on this model, it can be simulated using discrete event simulation techniques. Speed-up evaluation and flow analysis performed on this model show that the model conforms to the expected trends in performance and utilization. However, as more physical parallelism is introduced, the model reaches a saturation. This saturation is Identified to be because of lack of sufficient parallelism in the input dataflow programs.