Asfalt yol yüzeyindeki ince taneli malzemelerin sürtünme katsayısına etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of dust on the asphalt pavement surface friction coefficient
  1. Tez No: 244631
  2. Yazar: MUSTAFA MADEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında Trabzon Maçka yolunda aynı enkesitlerden alınan altı adet asfalt numunenin, kuru, ıslak, killi, kumlu, buzlu yol yüzeyi durumlarında lazer aleti ve kum yama yöntemi ile pürüzlülüğü, İngiliz Sürtünme pandülü aleti ile de sürtünme katsayısı belirlenmiştir. Test sonuçlarında, yol pürüzlülüğünün azalmasının ve yol yüzeyindeki su, kil, ve kumun sürtünme katsayısını önemli ölçüde azalttıkları anlaşılmıştır. Test sonuçları, yol yüzeyinin ıslak killi olması durumundaki sürtünme katsayısının, buzlu olması durumundaki sürtünme katsayısına çok yakın olduğunu ve buz kadar tehlikeli olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this project, six different asphalt core specimens in the same cross-section from Trabzon Macka highway were obtained to investigate the dry, wet, clayey, sandy, icy surface conditions effects on the skid resistance of the asphalt pavement roads. Laser device and Sand Patch Method were used to measure the macrotexture values and the British Pendulum test method was used to obtain the skid resistance values. According to the test results, the skid resistance of the road significantly decreases with decreasing macrotexture. The wet, clayey, sandy, iced road conditions, especially the wet-clayey road surface condition, significantly decreases the frictional coefficient of the road compared to the dry road condition. The test results indicated that the friction of wet-clayey condition is dangerous as much as icy condition.