Taşıtların yol pürüzlüğüne bağlı olarak düşey titreşimleri
  1. Tez No: 1966
  2. Yazar: MUSTAFA KORKUT BAYTAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM UZMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Taşıtların düşey yöndeki titreşimlerinin, yolun belirli bir profile haiz olması yada yol pürüzlülüğünün rastgele dağılması haline göre çeşitli parametrelere bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Taşıt titreşimlerinin minimuma indirilmesi ve buna bağlı olarak konforun ge liştirilmesiyle titreşimin insan ve taşıt üzerindeki kötü etkilerin azaltılması yö nünde optimum sönümün değeri araştırılmıştır. Belirli titreşimde tek, iki ve üç serbestlik dereceli sistemler için fiziksel ve matematiksel modeller kurulup bunlar üzerinde değişik tabii frekans, sönüm ve kütle oranlarına bağlı olarak mekanik impedans metoduna göre ivmenin genliğinin değişimi, incelenmiştir. Belirsiz titreşimde ivmenin genliğinin karesel ortalamasını veren denklem de ğişik hızj sönüm oranları ve tabii frekans değerlerinde ayrı ayrı beton, asfalt, düz parke, parke, stabilize ve toprak yol durumları için çözüm yapılmış, sö nüm- elemanları- için en uygun sonucu ver ea frekans aralığı ve sönüm oranla rının tesbitine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The variation of vertical vibrations of vehicles has been investigated depending on some different parameters. This study can be divided into two proups ac cording to whether the road has a definite profile (a function of sinus or co- sinus) and an indefinite road profile. To minimize the disturbing effects of vibrations on human and vehicles, the value of optimum damping has been studied. In the definite road profile (sin. or cos. function) or in the definite vibrations for signle, two and three degrees of freedom systems, physical and mathematical models can be established. For the different natural frequencies and the ratio of damping and mass, the soluc- tion of these systems has been carried out by the method of mechanical im pedance. Consequently, the variations of the acceleration amplitudes are tried to determine. In the random vibration, the equation giving the square - mean of accelera tion - amplitude is solved with respect to the different velocity, ratios of damping and natural frequencies, for the distinct road conditions such as conc rete, asphalt, even stone block paved, waved stone block paved, boulder paved and count ry roads. For the damping elements, the ratios of damping supplying the most suitable results have been determined.