Sıcak pres diyagramı ve zımpara tozu kullanımının yonga levhanın bazı teknolojik özellikleri üzerine etkisi
Effects of hot diagram and usage of emery dust on the some technological properties of particleboard
- Tez No: 244633
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada; sıcak pres diyagramı (sıcak preslemeye giriş ve çıkış basınçları ile bant hızı) ve zımpara tozu kullanımının yongalevhanın fiziksel (özgül ağırlık profili, rutubet miktarı, kalınlık artış oranı) ve mekanik (eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, yüzeye dik çekme direnci) özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda; sıcak prese giriş basıncının yükseltilmesi ortalama özgül ağırlık, yüzey özgül ağırlığı, kalınlığına şişme, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü üzerinde olumlu bir etki yapmıştır. Sıcak presten çıkış basıncının arttırılması ise ortalama özgül ağırlık, orta tabaka özgül ağırlığı, kalınlığına şişme ve yüzeye dik çekme direncini iyileştirmiştir. Sıcak prese giriş ve çıkış basınçlarının yükseltilmesi levhanın fiziksel ve mekanik özelliklerini olumlu yönde etkilemiştir. Yongalevha üretiminde bant hızının düşürülmesi mekanik özellikleri yükseltmiş, kalınlığına şişme miktarını azaltmıştır. Yongalevhanın dış tabakalarında % 5-10 oranında zımpara atık tozu kullanımı fiziksel ve mekanik özellikleri etkilemezken, bu oranın % 15'e çıkarılması kalınlığına şişmeyi iyileştirmiş, eğilme direnci ve elastikiyet modülünü ise düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, hot pres diagram (entrance and exit pressure of hot pressing and band speed) and effect of usage of emery dust on the physical (density profile, moisture amount and thickness increasing ratio) and mechanical (modulus of rupture, modulus of elasticity and internal band strength) properties of particleboard were examined.According to the results; increasing entrance pressure of hot pressing made a positive effect on the avereage density, surface density, thickness swelling, modulus of rupture and modulus of elasticity properties. On the other hand, increasing exit pressure of hot pressing, positively affected the average density, density of core, thickness swelling and internal bond strength. By increasing entrance and exit pressure of hot pressing, physical and mechanical properties of panel were improved. Lowering the bond feeding speed of hot press, improved mechanical properties and reduced the thickness swelling.While usage of emery dust at a ratio of 5 to 10 percent on the out layer of particleboard did not affect physical and mechanical properties; increasing this ratio to 15 percent improved the thickness swelling and lowered the modulus of rupture and modulus of elasticity.