Effect of confining pressure on filtration properties of geotextiles.
Basıncın geotekstillerin filtrasyon özellikleri üzerindeki etkisi.
- Tez No: 24466
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
VI ÖZET BASINCIN GEOTEKSTÎLLERÎN FİLTRASYON ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKÎSÎ Drenaj ve drenajla ilgili uygulamalarda kullanılan geotekstiller iyi derecelendirilmiş agrega filtreleri gibi işlevsel kriterlere sahip olmalıdırlar. Geotekstiller, su akımının engele uğramadan topraktan geçmesine izin vermeli ve aynı zamanda toprak parçacıklarının kaçarak borularıma meydana gelmesine sebep olmamalıdır. Bu çalışmanın amacı toprak-geotekstil sisteminin geçirgenliği ile basınç arasında bir korelasyon geliştirmektir. Denenen geotekstilin tıkanma olasılığı da ayrıca incelenmiştir. Bu çalışmada üç eksenli basınç deneyi hücresine yerleştirilmiş toprak-geotekstil sistemi üzerinde değişik basınçlar altında ölçümler yapılmıştır. Denenen sistem üç katmandan oluşmaktadır. En altta yüksek geçirgenlikte bir çakıl katmanı, onun üzerinde geotekstil ve en üstte ince kum ve kilden hazırlanmış toprak bulunmaktadır. Deneylerde gerçek zeminlerdeki koşullar modellendirilmeye çalışılmıştır. Deneylerin sonunda geotekstillerin optik mikrograflan alınmıştır. Deneylerde toprak-geotekstil sisteminin geçirgenliğinin basınç düzeyinden fazla etkilenmediği gözlenmektedir. Bazı deneylerde tam tıkanma gözlenmiştir. Denenen geotekstilin filtre davranışının büyük ölçüde kullanılan numunenin özelliğine bağlı olduğu gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF CONFINING PRESSURE ON FILTRATION PROPERTIES OF GEOTEEXTILES Geotextiles used for drainage and related applications should have functional criteria similar to those of well-graded aggregate filters. Fabrics should permit unreduced flow of water from the soil and simultaneously keep soil particles from piping or being scoured by water. The aim of this study was to develop a correlation between the permeability of the soil-geotextile system and the level of confining pressure. Also the possibility of clogging of the geotextile tested, was checked. In this study, the permeability of a soil-geotextile system placed inside a triaxial cell, was measured under different confining pressures. The test section consists of a geotextile placed over a highly permeable soil layer, and at the top a soil sample prepared by mixing fine sand and clay, is installed. It was tried to model actual conditions in the ground and inside earthworks. At the end of tests, optical micrographs of geotextiles were taken. It was observed that the permeability of the tested soil-geotextile system was not greatly influenced by the confining pressure level. The filtration behavior of the geotextile tested was affected by the sample used. In some of the tests complete clogging was observed.