Hastane mekanik tesisat sistemlerinin otomasyonunda bilgi teknolojileri kullanımı
Use of information technologies in the automation for mechanical installations in hospitals
- Tez No: 244701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN GÖKÇÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilgi teknolojisi bilginin oluşturulması, toplanması, biriktirilmesi, işlenmesi, yeniden elde edilmesi, yayılması, korunması ve bunlara yardımcı olan araçlar olarak tanımlayabiliriz. Bilgi teknolojilerinin teknolojiye katkılarını hizmet ettikleri her alanın gelişmesine sebep olmuştur. Hastaneler, bilgi teknoloji sistemlerini bünyesinde bulunan her alanda kullanmaktadır. Hastane bilgi teknoloji sistemlerini ilgilendiren önemli konulardan biri ise; ameliyathanelerin ve yoğun bakımların hijyeninin kontrolü, hastanenin konfor şartlarının sağlanması , acil bir durumda gerekli senaryoların devreye girmesi (yangın, elektrik kesintisi) hastanenin güvenliğinin sağlanması ve kontrolü gibi konulardır. Hastane hijyenik mahallerin kontrolü ile enfeksiyon riskleri minimuma indirilmiştir.Çalışmada, hastanelerde bulunan mekanik tesisatlarına bilgi teknolojisi nasıl etkidiği anlatılmıştır. Hastanelerin gelişim süreci ve bunun sonucunda diğer sistemlere etkisi ve gelişimi dikkate alınmıştır. Hastanede mekanik tesisat ekipmanlarının kontrolünün ve izlenmesinin nedenlerini açıklanmıştır. Bilgisayar ortamına bilgi akışının nasıl olduğu, ortam şartlarının nasıl sağlandığı konularında tanımlar yapılmıştır. Bunun ile birlikte ameliyathanelerde bulunan doktorların kontrol ettiği panellerin programlaması oluşturulmuştur. HVAC otomasyon sistemlerinde kullanılan iki farklı programlama şekli karşılaştırılmıştır. Hastane mekanik tesisatının otomasyon, hijyenik mahallerin HVAC ekipmanlarının kontrolü ve izlenmesi dışında hastanenin enerji ekonomisine etkilerinin sonuçları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technology is defined as the auxiliary means ensuring the formation, collection, accumulation, processing, reformation, distribution and preservation of the information. The contributions of information technology have lead to the improvement of the fields for which it serves. The information technology systems are used in all applicable areas of hospitals. Some major issues concerning the information technologies in hospitals include the hygienic control of operating theatres and intensive care units, satisfying the comfort requirements in the hospital, performing the required scenarios in case of an emergency (fire, power failure, etc.), ensuring and maintaining the security of the hospital. The risk of infection has been minimized thanks to the control of hygienic areas in the hospital.This study reveals the impacts of information technology on mechanical installations in hospitals. The development process of hospitals and the resulting effects on other systems have been taken into consideration. The reasons for the control and monitoring of mechanical installation equipments in hospitals have been given. Descriptions regarding the manner of providing information flow on the electronic environment and the way of ensuring environment conditions have been made. Furthermore, the programming of panels checked by doctors in operating theatres has been performed. Comparisons have been made between two different programming methods applied in HVAC automation systems. The results of the impacts of mechanical automation on the energy economy of the hospital, besides the control and monitoring of HVAC equipments in hygienic areas of the hospital, have been investigated.