Algılayıcı ağlarda gözlemlenememe olgusunun doğrusal programlama ile incelenmesi
Investigation of unobservability phenomenon in wireless sensor networks through linear programing
- Tez No: 244737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT TAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Geniş uygulama alanlarına sahip olan algılayıcı ağlar, çok işlevsel ve kullanışlı olmalarına rağmen gözlemlenememe (İng. unobservability) açısından yeterli bir yapıya sahip olmadıkları görülmektedir. Bu yapılarından dolayı gözlemlenememe çok hassas bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Algılayıcıların enerjilerini iyi bir şekilde kullanmaları yaşamsal öneme sahiptir. Bu tez çalışması kapsamında bir algılayıcı ağın yaşam süresinin verilen gözlemlenememe kısıtları altında doğrusal programlama ile eniyilenmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor Networks which have a broad spectrum of applications, are highly functional and usefull, yet, they do not posses the necessary mechanisms for enabling unobservability. Therefore, unobservability in wireless sensor networks emerge as a sensitive issue. The lifetime of wireless sensor networks has vital importance. In this thesis the optimization of the lifetime of wireless sensor networks are investigated given the unobservability constraints through a linear programming framework.