Trabzon kıyılarında balık yumurta ve larvalarının dağılımı ile ekonomik demersal balıklardan mezgit (Merlangius merlangus euxinus nordmann, 1840) ve barbunya (Mullus barbatus ponticus, Ess. 1927)'nın yumurta üretiminin incelenmesi
Fish egg and larvae distribition with egg prduction and distribition of economic demersal fishes whiting (Merlangius merlangus euxinus nordmann, 1840) and red mullet (Mullus barbatus ponticus, Ess. 1927) in Trabzon coast
- Tez No: 244745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM HALİLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, Ocak 2007-Aralık 2008 tarihleri arasında Trabzon (Doğu Karadeniz) açıklarında belirlenen üç istasyonda vertikal ve horizontal olarak plankton çekimleri (WP?2 plankton kepçesi) yapılarak balık yumurta ve larvalarının türü, dağılımı ve bollukları tespit edilmiştir. Dip trolü çekimleriyle yakalanan mezgit (Merlangius merlangus euxinus Nordmann, 1840) ve barbunya (Mullus barbatus ponticus, Ess. 1927)'nın üreme özellikleri incelenmiştir.Karadeniz su kolonunda bazı fiziksel ve kimyasal parametrelerdeki değişimler (sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen, pH, klorofil-a, sigma-t, elektriksel iletkenlik ve ışık geçirgenliği) aylık olarak incelenmiştir.Yapılan örneklemelerde teleost balıklardan 6 ordo, 17 familya ve 18 türe ait yumurta ve/veya larva elde edilmiştir. Türlerin dağılımı, bolluğu ve üreme zamanları tespit edilmiştir.Mezgit balığında üremenin yıl boyu devam ettiği, cinsiyet oranının 2,72:1 (Dişi: Erkek) olduğu ve ilk üreme boyunun 15 cm olduğu bulunmuştur. Barbunya balığında üremenin mayısın ikinci yarısından temmuz ayının ortalarına kadar devam ettiği, cinsiyet oranının 1,26:1 (Dişi: Erkek) olduğu ve ilk üreme boyunun 11,6 cm olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was performed along the Trabzon coast (Eastern Black Sea) from January 2007 to December 2008 in order to obtain distribution and abundance of ichthyoplankton. Ichthyoplankton (WP-2 plankton net) were performed on three stations, vertically and horizontally. Meanwhile reproduction characteristics of whiting (Merlangius merlangus euxinus Nordmann, 1840) and red mullet (Mullus barbatus ponticus, Ess. 1927) were investigated using trawl net.İt was investigated monthly chainging of some physical and chemical parameters (temperature, salinity, sigma-t, conductivitiy, pH, dissolved oxygen, light transmission and chlorophyll-a)in water column of Black Sea.According to taxonomic analysis results, eggs and/or larvae were obtained belonging to 6 ordo, 17 family and 18 species of teleost fish.Spawning of whiting continued over the year, while sex ratio 2,72:1 (Female: Male) and the first maturity size was 15 cm for female. Sex ratio and first maturation of female red mullet were 1,26:1 (Female: Male) and 11,6 cm, respectively and spawning occurred between mid-May and mid-July.