Donma-çözülme hasarına hafif agreganın, hava sürükleyici katkının ve donma-çözülme yönteminin etkisi
The influence of light weight agregate, freezing-thawing procedure and air entraining agent at freezing-thawing damage
- Tez No: 244761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DEMİRBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın amacı özellikle sıcaklık farkının çok fazla olduğu yerlerde betonun uğramış olduğu önemli etkilerden birisi olan donma-çözülme hasarına karşı dayanıklılığının iyileştirilmesidir. Bu amaçla betona hafif agrega katılarak betonun donma-çözülme hasarına karşı dayanıklılığı incelenmiştir.Betona hafif agrega olarak ince agreganın (0-2 mm) yerine tüm agrega hacminin %10, %20 ve %30'u oranında genleştirilmiş perlit agregası (GPA) ve pomza agregası (PA) katılmıştır. Ayrıca bir gruba da toplam hacmin %0,01'i oranında hava sürükleyici katkı (HSK) katılmıştır. Bir grupta GPA, PA ve HSK katılmadan kontrol numunesi olarak üretilmiştir. Tüm karışımlara mineral katkı olarak bağlayıcı ağırlığının %7'sini oluşturacak şekilde silis dumanı katılmıştır. Kimyasal katkı olarak bütün karışımlara farklı oranlarda süper akışkanlaştırıcı (SAK) katkı kullanılmıştır. Tüm karışımların su/bağlayıcı (w/b) oranı 0,25, 0,30 ve 0,35 olacak şekilde üretilmiştir. Donma-çözülme çevrimi olarak ASTM C 666 standart'ında belirtilen yöntem A ve yöntem B için 200 donma-çözülme çevrimi yapılmıştır. Böylece standartta belirtilen yöntem A ve yöntem B için 200 donma-çözülme çevriminden sonraki donma-çözülme hasarları incelenmiştir. Donma-çözülme hasarını belirlemek için numunelerin basınç dayanımları, ultrason hızları ve birim ağırlık değişimleri incelenmiştir.Kullanılan hafif agreganın ve HSK'nın donma-çözülme çevrimleri sonunda beton üzerindeki etkileri kontrol numuneleri ile iki ayrı donma-çözülme yöntemi için karşılaştırılmıştır. %10 hafif agregalı ve HSK'lı karışımların donma-çözülme hasarına karşı daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Donma-çözülme yöntemleri birbirleri ile karşılaştırıldığında yöntem A'nın yöntem B'den daha fazla donma-çözülme hasarına sebep olduğu da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study improves the resistance toward freezing-thawing damage of concrete which especially place to occur very high difference temperature. Resistance toward freezing-thawing damage of concrete investigated with added lightweight aggregate.Concrete produced by replacing fine aggregate (0-2 mm) with expanded perlite aggregate (EPA) and pumice aggregate (PA) to the ratios of 10%, 20% and 30% in volume of total aggregate. Also one group has been produced air entraining agent (AEA) to 0.01% ratio of total volume. A group has been produced as control specimens without EPA, PA and AEA. All mixtures produced with mineral admixtures that 7% silica fume of total balanced weight. All mixtures produced with different ratios chemical admixtures which super plasticizer admixture (SPA). All mixtures produced water/binder (w/b) ratio 0.25, 0.30 and 0.35. 200 freeze-thaw cycled to be done for freeze-thaw (f-t) procedure choose ASTM C 666 procedure A and procedure B. Thus, after 200 freezing-thawing cycle as ASTM C 666 procedure A and procedure B investigated freezing-thawing damage. Change of strenght, ultrasonic pulse velocity and weight has been investigated for determined of freezing-thawing damage of samples.Effect of lightweight aggregate and AEA after freezing-thawing cycled compare with control specimen 10% lightweight aggregate admixtures and AEA admixtures good concluded toward freezing-thawing damage than control specimen. Freezing-thawing procedures compare with each other and found A procedure more than B procedure of effect on freezing-thawing damage.