İnsan serumundan paraoksonaz 1 enziminin saflaştırılması, bazı metal iyonları ve antibiyotiklerin enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Purification of paraoxonase 1 enzyme from human serum, evaluation of the effects of some metal ions and antibiotics on the enzyme activity
- Tez No: 244760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Paraoksonaz 1 (PON1), HDL ile ilişkili, öncelikli olarak LDL'yi oksidasyondan koruma gibi fizyolojik role sahip organofosfat parçalayıcı bir enzimdir. Bu çalışmada PON1 enziminin insan serumundan saflaştırılması için iki farklı yöntem önerilmiştir. İlk yöntemde amonyum sülfat çöktürmesi, DEAE-Sephadex A 50 anyon değişim kromatografisi ve Sephadex G-200 jel filtrasyon kromatografisi teknikleri kullanılarak enzim %36,89 verimle 222,75 kat saflaştırılmıştır. İkinci yöntemde amonyum sülfat çöktürmesi, DEAE-Sephadex A 50 anyon değişim kromatografisi ve Sepharose 4B-anilin-naftilamin hidrofobik etkileşim kromatografisi teknikleri kullanılarak enzimin %34,4 verimle 356,53 kat saflaştırılması başarılmıştır. Saflaştırılan PON1 enzimi üzerine in vitro inhibisyon etkisi gösteren teikoplanin, rifamisin, tobramisin, seftriakson sodyum, sefuroksim sodyum, seftazidim pentahidrat, ornidazol, amikasin antibiyotikleri ve Pb+2, Cr+2, Fe+2, Zn+2 metal iyonları için IC50 değerleri ve Ki sabitleri hesaplanarak inhibisyon tipleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Serum paraoxonase 1 (PON1) is a high-density lipoprotein (HDL)-associated enzyme which can hydrolyze organophosphates and protect LDL againist oxidation. In the present study, two different methods have been proposed for purification of PON 1 enzyme from human serum. By the first method, the enzyme was purified 222,75 fold with a yield of 36,89% using ammonium sulfate precipitation, DEAE-Sephadex anion exchange and Sephadex G-200 gel filtration chromatographies. By the second method, PON1 was purified 356,53 fold with a yield of 34,4% using ammonium sulfate precipitation, DEAE-Sephadex anion exchange and Sepharose 4B-aniline-naphytlamine hydrophobic interaction chromatographies. After that, in vitro inhibitory effects of some antibiotics, including teicoplanin, rifamycin, tobramycin, ceftriaxone sodium, cefuroxime sodium, ceftazidime pentahydrate, ornidazol, amikacin sulfate and some metal ions, incorporating Pb+2, Cr+2, Fe+2, Zn+2 were evaluated. IC50 values and Ki constants of corresponding antibiotics and metal ions were calculated, and inhibition types were determined.