Sıçan böbreğinde deneysel iskemi reperfüzyon hasarına karşı flavonoid uygulamasının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of flavonoid application against experimental ischemia-reperfusion damage in rat kidney
  1. Tez No: 244779
  2. Yazar: ASLI KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE KOLANKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Wistar albino erkek sıçanların böbreğinde deneysel iskemi/reperfüzyon (IR) hasarına karşı, kersitrin, kamferol ve rutin flavonoidlerinin olası önleyici etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, her biri on sıçan içeren kontrol, pozitif kontrol, IR, kersitrin+IR, kamferol+IR ve rutin+IR olmak üzere altı farklı deney grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu dışında kalan tüm deney gruplarındaki sıçanlara nefrektomi işlemi uygulandıktan 15 gün sonra, 45 dakikalık iskemi ardından 3 saatlik reperfüzyon yapılmıştır. İskemiden 1 saat önce kersitrin+IR grubundaki sıçanlara 3 mg/kg kersitrin, kamferol+IR grubundaki sıçanlara 7 mg/kg kamferol, rutin+IR grubundaki sıçanlara 1g/kg rutin uygulaması yapılmıştır. Reperfüzyon süresinin sonunda, böbrek dokuları alınarak, malondialdehit (MDA), redükte glutatyon (GSH) ve okside glutatyon (GSSG) düzeyleri ile glutatyon peroksidaz (GPx), katalaz ve manganez süperoksit dismutaz (MnSOD) aktiviteleri ölçülmüş ve histopatolojik incelemeler yapılmış, kan örneklerinde hematolojik analizler, serum kreatinin ve üre-nitrojen (BUN) düzeyleri ile laktat dehidrogenaz (LDH) aktivitesi ölçülmüştür.Yapılan çalışmalar sonucunda sıçan böbreğinde, deneysel IR nedeniyle, MDA ve GSSG düzeyinin arttığı buna karşın GSH düzeyi, antioksidan enzim aktivitelerinin azaldığı, böbreklerde yaygın hemoraji, mononüklear hücre infiltrasyonları, tübül içlerinde ölü hücre birikimleri olduğu tespit edilmiş ve böbrek fonksiyonlarında bozulma olduğu saptanmıştır. Diğer yandan IR öncesinde kersitrin, kamferol ve rutin uygulamasının, böbreklerde lipit peroksidasyonu ve GSSG düzeyini azalttığı buna karşın GSH düzeyi, antioksidan enzim aktivitelerini arttırdığı, histopatolojik bulguları büyük ölçüde ortadan kaldırdığı böylece IR' nun neden olduğu böbrek hasarını önlediği tespit edilmiştir. Kullanılan flavonoidler böbrekteki IR hasarını önleme başarılarına göre sıralandığında en başarılı olanın, kersitrin, orta derecede başarılı olanın kamferol, en az başarılı olanın rutin olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, possible protective effects of quercitrin, kaempherol and rutin flavonoids, against experimental ischemia/reperfusion (I/R) injury in kidney of Wistar albino male rats have been investigated. In this purpose, it has been created six different experimental groups which were consisted of ten animals in each as control, positive control, IR, quercitrin+IR, kaempherol+IR and rutin+IR. All rat groups of except from control group were unilaterally nephrectomized, and 15 days later they were subjected to 45-min of renal pedicle occlusion followed by 3h of reperfusion. Quercitrin (3 mg/kg), kaempherol (7mg/kg) and rutin (1g/kg) was administered intraperitoneally 1h prior to ischemia to quercitrin+IR, kaempherol+IR and rutin+IR groups, respectively. At the end of the reperfusion period, kidney samples were taken for determination of renal malondialdehyde (MDA) and glutathione(GSH) levels, glutathione peroxidase (GPx), catalase and manganase superoxide dismutase (MnSOD) activities and histological examination. Also, hematological analysis, serum creatinine, blood urea nitrogen (BUN) levels and lactate dehydrogenase (LDH) activitiy were measured in blood sample of rats.As a results of this study, it has been determined that I/R caused a significant increase in MDA and GSSG levels which were accompanied by a significant decrease in GSH level and antioxidant enzyme activities of kidney tissues. Also, it has been observed that I/R caused hemorrhage, infiltration of mononuclear cells, dead cells deposit in tubule lumen of the rat kidney and drastic lose of renal function. On the other hand, pretreatment of rats with quercitrin, kaempherol or rutin significantly attenuated renal dysfunction, reduced elevated MDA and GSSG levels, and restored the depleted activity of antioxidant enzymes and GSH levels. These beneficial changes in the biochemical parameters were also associated with parallel changes in histopathological appearance. When the flavonoids which were used in this study, are graded according to their success in preventing renal I/R injury, it has been determined that the most successful is quercitrin, the middle is kaempherol and the least one is rutin.