Nonlinear finite element analysis of reinforced concrete structures
Betonarme elemanların doğrusal olmayan sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 24478
  2. Yazar: H.ORHUN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI BETORNARME ELEMANLARIN DO?RUSAL OLMAYAN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ Son yıllarda sonlu elemanlar yöntemi yapısal çözümleme metodu olarak mühendislere geniş bir uygulama alanı yaratmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi betonarme elemanlar içinde etkili bir çözüm metodu Olabilmektedir. Betonda çatlak oluşması, doğrusal olmayan çok eksenli özellikleri ve diğer kompleks özelliklerinin ihmal edilmesi ya da yaklaşık kaba bir tahin inle dikkate al mirası betonarme yapılardaki hesapların gerçekten uzaklaşmasına sebeb olmuştur. Günümüzde bu özellikler somu eleman yönteminince yardımıyla daha gerçekçi olarak gözönune alınabilmektedir. Bu çalışmada normal beton için hipoelastik malzeme modeli ve çatlak beton içinde Gambarova-Karakoç bünye denklemleri kullanılarak bir sonlu elemanlar programı geliştirilmiştir.“Gambarova-Karakoç”bünye denklemleri yardımıyla betonarmenin en önemli zamandan bağımsız doğrusal olmayan davranışı“agrega kenetlenmesi”.gerçekçi bir şekilde dikkate alınmıştır. Bu yapılırken Pauiay ve Loeber'in deneylerinde kullandıkları sabit, çatlak apıkiıklı denev düzenekleri modelize edilmiş ve bir diğer bünye denklemi“Walraven'in agrega kenetlenmesi Denklemleri”de formülize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
NONLINEAR FE ANALYSIS OF REINFORCED CONCRETE STRUCTURES In recent years, the finite element method has emerged, as the most powerful general method of structural analysis and has provided engineers with a tool of very wide applicability. The finite element method offers a powerful and general analytical tool for reinforced concrete members and structures. Concrete cracking, tension stiffnening, neniinear muitiaxiai material properties, complex interface behavior, and other effects previously ignored or treated in a very approximate manner can now be considered rationally. In this study, a hypoelastic formulation for solid concrete and the constitutive relations which are given by Gambarova and Karakoc for cracked concrete, are used. Therefore, the most important time independent nonlinearity of the concrete, that is the aggregate interlock mechanism, is treated by the model lization of Paulay and Loeber's shear test specimens and experiments. Moreover, Ua leaver, and Gambarova-Karakoc constitutive equations are checked with this model 1 ization.