Türkiye'deki Drosophila melanogaster doğal populasyonlarında P elementinin coğrafi dağılımı
The geographical distribution of P element in natural populations of Drosophila melanogaster in Turkey
  1. Tez No: 244808
  2. Yazar: BANU ŞEBNEM ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NİHAT BOZCUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Drosophila melanogaster doğal populasyonlarına (toplumlarına) ait P elementi dinamiklerini araştırmak için Türkiye'nin 35 farklı bölgesinden toplanan populasyonlar çalışılmıştır. Gonadal disgenez (GD) test sonuçları populasyonlar arasında P-M fenotipi (P indükleme ve P baskılama özelliği) açısından büyük farklılık göstermemiştir. GD test sonuçlarına göre populasyonların M' tipi bakımından yaygın olduğu ve daha az sayıda da Q tipi ve P' tipi özellikte olduğu görülmüştür. Tüm populasyonlarda yapılan moleküler analizlerle, hem tam büyüklükteki P elementi (2907 bç) ve hem de KP elementi (1154 bç) olduğu tespit edilmiş ve genomik P elementi ve KP elementine ait örüntüler populasyonlar arasında oldukça benzer bulunmuştur. Ayrıca, P elementi aktivitesi ve baskılama yeteneğinin göstergesi olan GD yüzdeleri açısından populasyonlar arası görülen varyasyonların coğrafi uzaklık ve iklimsel parametrelerle ilişkili olup olmadığı sorgulanmış ve açık bir ilişki görülmemiştir. P elementinin aktivitesi populasyonun genetik alt yapısı ve elementin pozisyon etkisiyle açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, 35 lines from distinct locations of Turkey were examined to find out P element dynamics in natural populations of Drosophila melanogaster. Gonadal dysgenesis (GD) tests showed no significant differences between the P ? M phenotypes belonging to different populations. According to the results of GD tests, most populations were found M? type, with Q and P? populations being less in number. The molecular analyses showed that all the populations examined have both the P element (2907 bp) and the KP element (1154 bp). The molecular patterns of genomic P element and KP element were similar between the populations. No clear relationships were found with respect to the phenotype and genomic P element composition. The variation in GD percentage (as a index for P element activity and susceptibility) seen among the populations did not show any clear relationship with geographical distance and geoclimatic parameters. The activity of P element is explained on grands of the population genetic background and the position effect.