n-kişi oyunlarda denge noktakarı
Equilibrium points in n-person games
  1. Tez No: 244809
  2. Yazar: ASLI KESİNBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Oyun teorisi, rasyonel insan davranışları üzerine sistemli bir teori kurma girişimidir.Oyun teorisinin hedef, etkileşimli durumlarda rasyonel düşünceyi ve karar almayı mo-delleyerek çözüme ulaşmaktır. Bu çalışmada, oyun teorisindeki temel teoremlerdenbirisi olarak kabul edilen, n-kişii işbirliksiz oyunlarda dengenin varlığını kanıtlayanNash teoremi incelenmiştir. Birinci bölümde, oyun teorisi ve tarihsel gelişimi; Nash den-gesinin oyun teorisindeki önemi ve uygulama alanları, incelenen makale ve bu makaleninincelenmesi için gerekli alt yapıdan bahsedilmiştir. İkinci bölüumde, bu çalışmada kul-lanılacak oyun teorik ve matematiksel temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde,Brouwer ve Kakutani sabit nokta teoremleri ve n-kişi oyunlarda dengenin varlığıince-lenmiştir. Bu bölümdemde matematiksel ve oyun teorik bilgiler birlikte kullanılmış, sabitnokta teoremlerinin oyun teorisine uygulanması ile dengenin varlığı incelenmiştir. Dördüncübölümde, dengenin bulunmasındaki farklılık bakımından iki ayrı örnek sunulmuştur:iç ve dış politikada karşılaşılanlan ve ünlü bir problem haline gelen“Mahkumların İkilemi”ve günlük hayatta karşılaşabileceğimiz“Yazı mı Tura mı?”tanıtılmış ve çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Game theory is an attempt which is modelling rational human behaviour. The aimof game theory is, to ¯nd solutions in an interaction situation by modelling rationalthinking and decision. In this thesis, equilibrium points in n- person games -Nashequilibrium-, which is accepted as a fundamental theorem of game theory, is studied.In first section, game theory and Nash equilibrium is defined and not only the historicaldevelopment of game theory and Nash equilibrium but also some aplications of themto other fields are mentioned. In the second, mathematical and game theoric generalinformations are given for this work. In the third, the problem which is taken intoaccount is analysed. This chapter consist of two sub-chapter : Brouwer and Kakutanifixed point theorems and existance of Nash equiliria. In this chapter mathematical andgame theoric informations are used together and by aplication of Kakutani fixed pointtheorem to game theory, the existance of equilibria is analysed. In the forth, there aretwo example in which equilibrium point are investigated in different ways: one of themis“Prisoners' Dilemma”which is bacame an famous problem in social sciences and theother is“Matching Pennies”which is a coordination problem.