Tabla türü havalı ayırıcıların işlem değişkenlerinin kömür temizlenmesindeki etkisinin incelenmesi
The investigation of effects of operational parameters of table type air seperators on coal cleaning
- Tez No: 244859
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YILDIRIM GÜLSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, yaş yöntemlerin yüksek miktarda su gerektirmesi, suyun kömürle birlikte bulunan ince, killi minerallerle birleşmesi sonucunda çıkan çamurun depolanma sorunları ve kömürün ıslanması sonucu nihai ürünün rutubetinin artması gibi dezavantajları nedeniyle, yurt dışında uygulama alanı bulmuş olan kuru zenginleştirme yöntemlerinin farklı bölgelerden elde edilecek linyit ve taşkömürüne uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, laboratuar ölçekli tabla türü havalı ayırıcı deney düzeneği hazırlanmış ve üç farklı linyit yatağından ve bir taş kömürü yatağından elde edilen numuneler üzerinde tane boyu dağılımı, yıkanabilirlik testleri gibi karakterizasyon çalışmaları yapıldıktan sonra ekipman optimizasyonu ve en başarılı test koşullarının tespit edilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Öncelikle ayrımı kötü yönde etkilemesi beklenen kömürün nem içeriğinin düşürülmesi amacıyla Yeniköy ? Hisarönü numunesi uzun süreli bekletilmiş ve parametreler ilk olarak bu numune üzerinde denenmiştir. Ayrıma etkisi olduğu düşünülen tabla eğimi, besleme hızı, masa frekansı ve bariyer yüksekliği parametreleri 3 farklı koşulda test edilmiş, bunun sonucunda 81 farklı test koşulunda çalışma yapılmıştır. Elde edilen konsantre ve atık numunelerine nem, kül ve kalori analizleri yaptırılmıştır. Belirlenen koşullarda, diğer yataklardan alınan numuneler üzerinde deneyler, tabla eğimi ve bariyer yüksekliği sabit tutularak 9 test koşulunda tekrarlanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, ülkemiz linyitlerinin kuru zenginleştirme yöntemleri ile ayrılabilirliği ortaya konulmuş ve bu amaçla yapılacak çalışmalara ışık tutacak nitelikte bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, as opposed to the wet methods because of their disadvantages,such as huge water requriments, the problems about storage of mud which coming from combinations of water and clay minerals, rising moisture content of product because of wetting process. The probability of application of dry seperation method, widely use abroad, will be studied with referance to coal several districts.In order to do this, the optimization of experiment mechanism and most successful conditions have been determined after characterize studies on 3 different lignite samples and anthrasite sample completed. Such as, float ? sink test and particle size analysis. 81 experiment conditions have been tested with 3 different parameters which are feed rate, table frequency, riffle height and table slope. Samples which obtained from these tests have been applied analysis to find their moisture contents, calorific value and ash contents. In 9 conditions which kept table slope and riffle height constant are re-applied on other sample and results of these tests are comparison between each other.As a result, separability of our country coal with dry concentration techniques is exposed and obtained useful knowledge which can be used for new investigations.