Bazı benzoksazin türevlerinin Rec yöntemi ile genotoksik potansiyellerinin ve ökaryotik DNA topoizomeraz I enzimi üzerindeki inhibisyon etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of genotoxic potentials of some benzoxazine derivatives by Rec assay and inhibitory effects of these compounds on eukaryotic DNA topoisomerase I
  1. Tez No: 244860
  2. Yazar: FATMA ZİLİFDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DİRİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmada kemoterapötik etkisi olabileceği düşünülen yeni benzoksazin türevi bileşiklerin Bacillus subtilis mikroplak rec yöntemi ile genotoksik potansiyelleri ve ökaryotik DNA topoizomeraz I enzimi üzerindeki inhibisyon etkileri değerlendirilmiştir.Genotoksik etkisi değerlendirilen 16 benzoksazin türü bileşikten BS5 bileşiğinin güçlü genotoksik etki gösterdiği; BS4, BS7 ve BS9 bileşiklerinin genotoksik etkili olduğu, BS6 ve BS18 bileşiklerinin zayıf genotoksik etkili olduğu; BS12, BS13, BS16 ve BS17 bileşiklerinin ters etki gösterdiği, 6 bileşiğin ise genotoksik potansiyel taşımadığı görülmüştür. Genotoksik etkili olarak değerlendirilen bileşiklerden hiç biri pozitif kontrol olarak kullanılan 4NQO kadar etki göstermemiştir. Test edilen bileşiklerin RC90 değerlerine göre sitotoksik dozları değerlendirildiğinde, en sitotoksik bileşik BS4 olarak bulunmuştur.16 bileşikten 6 tanesinin ökaryotik topoizomeraz I enzimi üzerine inhibisyon etkisi test edilmiş; BS4, BS5, BS10 ve BS16 bileşiklerinin DNA topoizomeraz I enzimini inhibe ettikleri; BS7 ve BS9 bileşiklerinin ise denenen dozlarda enzim inhibisyonuna neden olmadıkları saptanmıştır. İnhibisyon etkisi en yüksek olan BS4 bileşiğinin pozitif kontrol olarak kullanılan kamptotesinden daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the inhibitory effects of some new benzoxazine derivatives, which are believed to have chemoteropatic effects on eukaryotic DNA topoisomerase I, and their genotoxic potentials are evaluated using the Bacillus subtilis microplate rec assay method.Among the 16 benzoxazine derivatives that were studied, it is observed that BS5 is the one with the most genotoxic effect; BS4, BS7, and BS9 have genotoxic effect; BS6 and BS18 have weak genotoxic effect; BS12, BS13, BS16, and BS17 have reverse effect; and the remaining 6 has no genotoxic potential. None of the compounds that had genotoxic effects had as much potential as 4NQO which was used as positive control. Based on the RC90 values of the tested compounds, BS4 is found to be the most cytotoxic compound among the tested compounds.Six of the 16 compounds were also tested for their inhibitory effects on eukaryotic DNA topoisomerase I enzyme and it is observed that BS4, BS5, BS10, and BS16 have inhibitory effects on eukaryotic DNA topoisomerase I enzyme and BS7 and BS9 do not have inhibitory effect in the concentrations that were tested. It was observed that the inhibitory effect of BS4, which had the highest inhibitory effect among the compounds that were tested, is higher than the inhibitory effect of camptothecin, which was used as positive control.