Aktif kesimli iki anahtarlı ileri çevirgeç
Active clamp two switch forward converter
- Tez No: 244948
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde, özellikle yüksek giriş gerilimlerinden düşük çıkış gerilimlerine çevrimdetercih edilmekte olan, Anahtarlamalı Güç Kaynağı (AGK) ilingelerinden İkiAnahtarlı İleri Çevirgeç'e (İAİÇ) Aktif Kesim ve Eş Zamanlı Doğrultma yöntemleriuygulanarak verimliliğinin artırılması üzerinde çalışılmıştır. Elde edilen çevirgeçAktif Kesimli İki Anahtarlı İleri Çevirgeç (AK-İAİÇ) olarak isimlendirilmiştir.Çalışmada AK-İAİÇ'nin kuramsal incelemesi yapılmış ve tasarım yöntemibelirlenmiştir. 150V-410V arasındaki giriş gerilimlerinden 100W gücünde 5V çıkışgerilimi üretecek bir çevirgecin tasarımı gerçekleştirilmiş, ilgili tasarım bilgisayarbenzetimleriyle doğrulanmış ve bir ilkörnek çevirgeç üzerinde uygulanmıştır.İlkörnek çevirgeçten elde edilen deneysel sonuçlar kuramsal beklentilerlekarşılaştırılmış ve uygunlukları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Active Clamp and Synchronous Rectification methods are appliedto Two Switch Forward Converter switch mode power supply topology which ispreferred for high input and low output voltage DC-DC converter applications.The resultant converter is called Active Clamp Two Switch Forward Converter(AC-TSFC). In this research work, the AC-TSFC is examined theoretically anddesign criteria are determined. A converter whose input voltage range is 150V-410V with a 100W 5V output is designed, simulations are carried out for theconverter and a prototype is build. Experimental results obtained on theprototype converter were compared and found to be in good agreement with thetheoretical ones.