Furanın gelişmekte olan erkek sıçanların üreme sistemi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of furan on reproductive system of growing male rats
- Tez No: 244958
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDENİZ SELMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Furan besinlerin hazırlanması ve sunulması sırasında uygulanan ısı sonucu oluşan toksik bir maddedir. Bu çalışma kapsamında gelişmekte olan Wistar albino erkek sıçanlar kullanılarak furanın üreme sistemi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Furan sıçanlara ağız yoluyla 2, 4, 8 mg/kg/gün dozlarında 90 gün süreyle uygulanmıştır.Deney süresi sonunda sıçanlardan kan örnekleri alınıp tam kan sayımı, serumlarında ise LH ve testosteron hormon seviyeleri tespit edilmiştir. Üreme sistemi dokuları olan testis, epididimis, prostat ve seminal vezikül dokuları alınmıştır. Doku ağırlıkları kaydedilmiş ve relatif organ ağırlıkları hesaplanmıştır. Dokular ışık mikroskobu altında histopatolojik olarak incelenmiştir. Testis, epididimis, seminal vezikül ve prostat bezlerinde morfometrik ölçümler yapılmıştır. Epididimiste sperm sayımı yapılmış ve sperm morfolojileri incelenmiştir. İmmünohistokimyasal inceleme ile testiste apoptotik hücre sayıları değerlendirilmiştir.Furan uygulanan sıçanlarda eritrosit sayısı, hemoglobin ve hematokrit değerleri, trombosit sayısında artış gözlenirken, monosit yüzdesinde azalma saptanmıştır. LH ve testosteron hormon seviyelerinde azalma tespit edilmiştir. Patolojik incelemelerde, testiste sertoli hücrelerinde vakuolizasyon, tübül içindeki hücrelerde düzensizlik, lümene atılmış hücreler, ödem ve atrofik tübül gözlenirken epididimiste lümene atılmış hücreler ve baskın berrak hücreler gözlenmiştir. Ayrıca prostat dokusunda atrofik tübüller ve mononükleer hücre infiltrasyonu görülmüştür. Bunun yanı sıra seminal vezikül salgısında azalma olduğu tespit edilmiştir. Morfometrik ölçümlerde dokuların epitel yüksekliklerinde azalma, epididimis ve testis lumen çaplarında artış tespit edilmiştir. Sperm sayısı ve morfolojilerinde bir farklılık tespit edilmemiştir. İmmünohistokimyasal inceleme sonucunda ise testiste apoptotik hücre sayısında artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Furan is a toxic substance that is occured by heat process during preparing and introducing foods. In this study the effects of furan on reproductive system were investigated using growing Wistar albino male rats. Furan was administered orally at 2, 4, 8 mg/kg/day during 90 days.At the end of the experiment period blood samples were taken and whole blood count performed while LH and testosterone hormone levels were determined in serum samples. Testes, epididymis, prostate gland and seminal vesicle were dissected and tissue weights were recorded and then relative organ weights were calculated. Tissues were histopathologically investigated by the light microscopy. Morphometric analyses were done in testes, epididymis, seminal vesicle and prostate gland. Sperm counts were made in epididymis and sperm morphology investigated. In immunohistochemical investigation apoptotic cell numbers in testes were evaluated.While the level of erythrocyte, hemoglobin and hematocrit, number of thrombocyte increased, the decreased percent of monocyte in rats treated with furan. It was determined that LH and testosterone hormone levels decreased. In histopathological examination, vacuolization in sertoli cell, edema and atrophic tubules in testes were observed while there were exfoliated cells and predominant clear cells in epididymis. Additionally, atrophic tubules and mononuclear cell infiltration in prostate gland and also decrease in secretion of seminal vesicle were observed. In morphometrical examination, while there was a significantly decrease in epithelial height of the tissues that were measured, there was significantly increase in luminal diameters of epididymis and testes. There was not any difference in sperm counts and sperm morphology. As regards immunohistochemical results, increases in apoptotic cell numbers in testes were observed.