Furanın sertoli hücre fonksiyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of furan on sertoli cell function
  1. Tez No: 785803
  2. Yazar: YASEMİN ÜLKÜ DİKBASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Isıl işlemler sonucu oluşan gıda kontaminantlarının araştırılması, karbonhidrat açısından zengin ve pişirilmiş gıdalarda oluşan potansiyel bir karsinojen olan akrilamidin keşfi ile başlamıştır. Bu ısı kaynaklı gıda toksik maddelerinden biri olan furan (C4H4O), düşük kaynama noktasıyla yüksek uçuculuk gösteren renksiz, organik, lipofilik bir bileşiktir. Günümüze kadar yapılan araştırmalar sonucu furanın pişmiş veya kızartılmış tahıl ürünleri, kahve, konserve, kavanozlanmış gıdalar ve bebek mamaları gibi yaygın olarak kullanılan yiyeceklerde önemli seviyelerde bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca fındık, sodyum kazeinat, hidrolize soya proteini ve kolza tohumu proteini furan içeren doğal ürünlerdir. Bu bilgiler doğrultusunda, insanların birden fazla kaynaktan furana maruz kalması olağandır. Olası zararlı etkileri nedeniyle furanın risk ve toksisitesinin değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Furanın fareler, sıçanlar ve insanlar üzerinde hepatotoksik, nörotoksik, nefrotoksik, kanserojenik ve hormonal sistemin işleyişini bozucu etkileri ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Buna rağmen, erkek üreme sisteminin önemli bir parçası olan Sertoli hücreleri ile yapılmış, hücre içi dinamikleri nasıl etkilediğini gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. Son yıllarda artan infertilite nedeniyle erkek üreme sisteminde yer alan, spermlerin beslenmesi ve spermatogenez sırasında desteklenmesi için kilit rol oynayan Sertoli hücrelerinin beslenme alışkanlıklarımız nedeniyle kaçamadığımız furan gibi moleküllerin hücre üzerinde nasıl bir mekanizma ile hasar oluşturduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Yapılan bu çalışmada Sertoli hücre soyu olan TM4 hücrelerine farklı konsantrasyonlarda (0-3000 µM aralığında) 24 saat süreyle furan uygulanmıştır. Furanın Sertoli hücre fonksiyonu üzerine oluşturduğu hasarın belirlenebilmesi için hücre canlılığı, hücre membran permeabilitesi, lipid peroksidasyonu, antioksidan sistem enzim düzeyleri ve apoptoz oranları incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, furanın uygulanan konsantrasyonlarda Sertoli hücrelerinde antioksidan enzim aktivitelerinin işleyişini bozarak ve lipid peroksidasyonuna neden olarak oksidatif hasarı uyardığı tespit edilmiştir. Ayrıca, sonuçlar furanın sitotoksisiteyi ve apoptozu indükleyerek, Sertoli hücre hasarına ve dolayısıyla erkek infertilitesine yol açtığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The inquiry into food contaminants formed through heat treatments began with the discovery of acrylamide, a possible carcinogen found in cooked and carbohydrate-rich foods. One of these heat-borne food toxicants is furan (C4H4O), an organic, colorless molecule with a high volatility and low boiling point. According to research conducted thus far, it has been shown that common foods like coffee, canned and jarred foods and baby foods, as well as cooked or fried cereal products, contain high amounts of furan. According to this data, it is common for individuals to be exposed to furan from multiple sources. Due to the potential harmful effects of furan, it is crucial to assess its risk and toxicity. Many studies have been conducted on the hepatotoxic, neurotoxic, nephrotoxic, carcinogenic, and disruption of the hormone system effects of furan on mice, rats, and humans. Sertoli cells, a crucial component of the male reproductive system, have not yet been the subject of any studies demonstrating how furan impacts intracellular dynamics. Due to an increase in infertility over the past few years, it is crucial to understand the mechanism by which molecules like furan, which we cannot avoid because of our eating habits, damage Sertoli cells. In this study, Sertoli cells were exposed to furan at varying concentrations (0-3000 µM) over 24 hours. Cell viability, cell membrane permeability, lipid peroxidation, antioxidant system enzyme levels, and apoptosis rates were examined to ascertain the impact of furan on the function of Sertoli cells. The results showed that furan, at applied concentrations, stimulated oxidative damage by disrupting the function of antioxidant enzyme activities and inducing lipid peroxidation in Sertoli cells. In addition, the results indicate that furan induces cytotoxicity and apoptosis, leading to Sertoli cell damage and thus male infertility.