Tavas Napı'nın Orta Jura Radyolarya faunasının biyostratigrafisi ve sistematiği, Tavas, Denizli, Güneybatı Anadolu
Biostratigraphy and systematics of the Middlejurassic Radiolarian fauna of the Tavas Nappe, Tavas, Denizli, Southwest Anatolia
- Tez No: 244961
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KAĞAN TEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışma alanı Denizli İli, Tavas İlçesi, Kızılca Kasabası'nın kuzey ve kuzeybatısında yer almaktadır. Çalışmanın amacı Tavas Napı'na ait Orta Jura yaşlı Radyolarya faunasının biyostratigrafisinin ve sistematiğinin ortaya konulmasıdır. Bu çalışma kapsamında Tavas Napı'nda gerçekleştirilen iki ayrı ölçülü stratigrafik kesitte neritik kireçtaşlarından oluşan Ağaçlı Formasyonu'nun üst seviyeleri ile pelajik çökellerden oluşan Babadağ Formasyonu'nun alt seviyelerine ait kaya birimleri incelenmiştir.Bu çalışmada bentik Foraminifera faunasına ve Alg florasına bağlı olarak Ağaçlı Formasyonu'na ait kaya birimlerinin Hettanjiyen-Pliyensbahiyen yaşında olduğu tespit edilmiştir. Babadağ Formasyonu'na ait pelajik çökellerden Radyolarya faunasına ait toplam 34 adet cinse ait 61 adet takson tanımlanmıştır. Elde edilen Radyolarya faunası üzerinde detaylı incelemeler sonucunda Palinandromeda, Parahsuum, Ristola, Hsuum, Transhsuum, Lineresia, Parahsuum, Tetraditryma, Laxtorum, Mirifusus, Praezhamoidellum cinslerine ait taksonlara bağlı olarak B.T.1 (erken-orta Aaleniyen), B.T.2 (geç Aaleniyen), B.T.3-4 (erken-geç Bajosiyen), B.T.5 (engeç Bajosiyen-erken Batoniyen) Radyolarya zonları Babadağ Formasyonu'nda tespit edilmiştir.Tanımlanan Radyolarya ve bentik Foraminifera faunası, Alg florası ve litolojik özelliklere göre, Tavas Napı'nın çökeldiği Toros Platformu'nun Pliyensbahiyen döneminde dereceli olarak çöktüğü ve bu dönemden sonra oluşan pelajik ortamda Radyolaryalı çökellerin oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located at the north and northwest of Kızılca Village of Tavas town, Denizli City. The purpose of the study is to clarify the biostratigraphy and systematics of the radiolarian fauna of the Middle Jurassic strata of the Tavas Nappe. In the circumstances of this study, upper levels of the Ağaçlı Formation consisting of neritic limestones and the lower parts of the Babadağ Formation including pelagic sediments have been investigated along two stratigraphic sections.Age of the upper levels of the Ağaçlı Formation is Hettangian-Pliensbachian based on benthic Foraminifera fauna and Algae flora. A total of 61 taxa belonging to 34 genus from the radiolarian fauna have been determined from the Babadağ Formation. Detail studies performed on the Radiolarian fauna reveals that the basal parts of the Babadağ Formation corresponds to U.A.1 (early-middle Aalenian), U.A.2 (late Aalenian), U.A.3-4 (early-late Bajocian), U.A.5 (uppermost Bajocian-early Bathonian) Radiolarian zones due to occurrence of taxa belonging to Palinandromeda, Parahsuum, Ristola, Hsuum, Transhsuum, Lineresia, Parahsuum, Tetraditryma, Laxtorum, Mirifusus, Praezhamoidellum genera.Based on the determined Radiolaria and benthic Foraminifera fauna, Algae flora and lithological properties of investigated units, it is concluded that the Tauride Platform in which the Tavas Nappe deposited gradually broken down during Pliensbachian time interval and after that radiolarian bearing pelajic sediments have been deposited.