Virjinya (flue-cured) tipi tütünlerde çeşitli kapak (malç) materyallerinin fide üretimine etkileri
  1. Tez No: 748
  2. Yazar: M.SEDAT MÜDERRİSOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL SEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Agronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
28 ÖZET Virjinya (Flue -cure d) tipi tütün fidesi yetiştirilmesinde kullanılabilecek kapak (malç) materyallerinin karşılaştırıldığı deneme 1986 yılında Bucak koşullarında yapılmıştır. Materyal ola rak Speight-G28 adlı varyetenin kullanıldığı deneme 3 tekerrürlü Tesadüf parselleri desenine göre kurulmuş ve değerlendirilmiştir. Kapak materyalleri olarak Bucak' lı çiftçilerin geleneksel olarak kullandıkları çiftlik gübresi yanısıra kum, saman, talaş ve çam yaprakları alınmıştır. Fide yastıklarının hazırlanmasında sadece inorganik gübre kullanılmış ve ekim, tohum suyla karıştırılarak delikli bir boru ile yapılmıştır. Ayrıca tüm fide yastıkları plastik tünellerle örtülmüştür. Değerlendirme için.tüm parsellerde tesadüfi olarak belir- 2 lenmiş alanlarda sayım yapılarak m 'deki fide sayısı bulunmuş, aynı alanlardan alınan 30 'ar fidede bitki boyu, sap kalınlığı, yaprak sayısı, kök hacmi ve kuru ağırlık özellikleri saptanmıştır. İstatistiki analiz sonucu, fide boyu, yaprak sayısı ve yaprak kuru ağırlığı bakımından kapak materyalleri arasındaki fark önemli çıkmış, diğerleri bakımından önemsiz çıkmıştır. Bunun yanı sıra, incelenen özelliklerin hepsi bakımından üstünolan bir kapak tipine rastlanmamıştır. Bulguların değerlendirilmesi ve bazı gör sel gözlemlerin de devreye sokulması ile en iyi kapak materyal leri olarak çam yaprakları, kum ve gübre sıralaması yapılmıştır. İleride yapılacak benzer çalışmalar için, kapak (malç) materyalinin yanısıra, fide yastıklarının örtülmesinde kullanı lan materyalin ikinci faktör olarak denemeye alınması ve elde e- dilen fidelerin tarla performanslarının da değerlendirmeye katıl ması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
29 SUMMARY The experiment on effects of different mulching materials on seedling production in Virginia (Flue-cured) tobacco produc- tion was done in Bucak in 1986. Flue-cured variety of Speight-G28 was used as genetical material. The experiment was based on randomized plots with three replications, Mulching materials trieâ. were manure wMch is traditional mulching in Bacak, sand, strav/ı sawdust and pine needles. Only chetnical fertilizerswere used for seedbed preparation. A watering can fitted with a boom was used for sowing. Ali seed"beds were covered with plastic tents. Ali seedlings were counted in a pre-determined area on ali the plots to calculate the number of seedlings per sq.uare meter. Seedling length, stem thickness, leaf number, volume of roots and * dry weight v/ere measured on 30 seedlings taken from the same area on each plot. After statistical analysis, significant differences were found between different mulching materials, regarding seedling length, leaf count and dry weight of leaves. Pinally, each of the seedling properties proved to aguire a specific mulching material in order to obtain the required result. The best mulching mate¬ rials were respectively pine needles, sand and manure. Por further experiments, it was suggested that besides mulching, seedbed covers should also be tried as second factor and field performances of the seedlings should be investigated.