Sayısal benzetim yöntemi ile yağmur suyu şebekelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of stormwater networks via numerical simulation method
  1. Tez No: 245042
  2. Yazar: SARPER GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMİ GASİLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İnşaat Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kentsel bir bölgede meydana gelen yağışın oluşturduğu akımların, yağmur suyu drenaj şebekesindeki gerçek zamanlı davranışları hidrolik benzetim yoluyla incelenebilmektedir. Bir yağmur suyu drenaj şebekesi kanallarında meydana gelen akımın yüksekliği ve hızı, sığ su modelleme denklemleri olarak da bilinmekte olan Saint Venant denklem sistemi ile ifade edilmektedir. Bu tezde, hiperbolik yapıdaki Saint Venant denklemleri, bir sonlu farklar yöntemi olan MacCormack yöntemine dayanan algoritma kullanılarak çözülmüştür. Yüzeyde oluşan akımların drenaj sistemine giriş noktaları olan bacalarda süreklilik ve enerji denklemleri ayrıca uygulanmamış, bacalardan giren yağmur sularının doğrudan kanallara geçtiği varsayılmıştır. Sayısal benzetim sırasında elde edilmiş olan sonuçların giriş verileriyle tutarlı oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stormwater originating from rainfall on an urban area flows in the stormwater network in a way that can be inspected by real time hydraulic simulation. The flow height and velocity occuring in the stormwater network?s conduits can be stated by the Saint Venant equation system aka shallow water equations. In this thesis the hyperbolic Saint Venant equations are solved by an algorithm based on the MacCormack scheme which is a finite difference method. In the access holes, which are taken as the drainage system entrance points for the surface flows, continuity and energy equations are not applied separately and it is assumed that rain water entering from the access holes pass directly to the conduits. It has been shown that, results obtained during the numerical simulation are consistent with the input data.