Türkiye'de AOD konverteri ile paslanmaz çelik üretiminde proses parametrelerinin malzeme özelliklerine etkisi
Effects of the process parameters on the material properties during stainless steels production in AOD converter in Turkey
- Tez No: 245075
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye'de halen üretimi yapılamayan paslanmaz çeliklerin üretimi dünyada %75 oranında AOD Konverterlerinde yapılmaktadır. AOD paslanmaz çelik üretiminin temel adımıdır. Bu süreç, Elektrik Ark Ocağı veya İndüksiyon Ocağında elde edilen sıvı çeliğin, AOD Konverterinde, kalite iyileştirilmesi amacıyla işlem görmesinden ibarettir. Tüyerlerden kontrollü bir şekilde sıvı çeliğe üflenen Argon, Azot ve Oksijen gazları ile çok etkin bir dekarbürizasyon gerçekleştirilerek, en az krom kaybı ile karbon oranının önemli ölçüde düşürülmesi gerçekleştirilmiş olur. Firmamızda üretimi tamamlanmak üzere olan konverter ile Türkiye'de ilk defa paslanmaz çelik üretimi gerçekleştirilerek Türkiye Sanayisi için önemli bir adım atılmış olacaktır. Bu çalışmada, konverterin özellikleri hakkında bilgi verilerek, çalışma prensipleri ve Türkiye'de paslanmaz çelik üretiminin gerçekleştirilmesi konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiş ve süreç parametrelerinin, malzeme özellikleri üzerindeki etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stainless steels haven?t been produced in Turkey until today. AOD Converters are used for 75 percent of the stainless steel production in the world. AOD is the main step of the process for stainless steel production. This process can be defined generally by treating the liquid metal was melted in an Electrical Arc Furnace or Induction Furnace before, by blowing gases like Argon, Nitrogen and Oxygen. According to that, there will be an efficient decarburization in the liquid bath and carbon content will decrease without loss of chromium. When our AOD Converter will be ready for production, the first stainless steel production in Turkey will be achieved. This will be a major step forward for the Turkish industry. In this study, information about the specifications and process principles of the AOD Converter is explained, the studies currently taking place for achieving stainless steel production is discussed and the effects of the process parameters on the material properties is examined.