Hastane genel kullanım alanları ve hasta yatak odalarında kullanıcı mekan ilişkisi: İzmit Seka Devlet Hastanesi ve İzmit Özel Konak Hastanesi örneği
User ? space relation in hospital general using areas and patient rooms: İzmit Seka State Hospital and İzmit Konak Hospital
- Tez No: 245074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sağlık Kurumları Yönetimi, Architecture, Health Care Management
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde hastaneler, tedavi hizmetleri vermelerinin yanında, hastalar başta olmak üzere tüm kullanıcıların her türlü sağlık gereksinmelerine cevap vermek durumundadır. Hastaneler hastaların tedavi edildikleri yerler olmalarının dışında, iyi olma hallerinin de devamlılığını sağlamakla yükümlüdürler.Çalışma; hastane binalarındaki mekansal düzenlemeler ve mekanların fiziksel özelliklerinin kullanıcı-mekan ilişkisi bağlamında irdelenerek, hasta sağlığı açısından önemi ve hasta gereksinmeleri ve davranışları üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılmasını amaçlamaktadır.Giriş bölümünde, tezin amaç, kapsam ve yöntemi ortaya konulmaktadır. 2. bölümde, hastane binaları ve gelişim süreçleri başlığı altında, sağlık, sağlık kuruluşları, hastalık ve hastane tanımları ve sınıflandırılmaları ile birlikte dünyada ve Türkiye'deki hastane binalarının tarihsel gelişim süreçleri incelenmiştir.3. bölümde; hastanelerde kullanıcı tanımı, sınıflandırılması ve gereksinimleri, hastanelerin iyileşmeye etkisi, hasta odaklılık ve tasarım etkileşimi ile mekan, insan mekan ilişkisi ve mekanda insan davranışı ve hastanelerde kullanıcı-mekan ilişkisi ele alınmaktadır.4. bölüm, konu ile ilgili yapılan alan çalışmaları sonucunda elde edilen verilerin analizi, değerlendirilmesi ve yorumlanmasını içermektedir. 5. bölüm ise, sonuçların değerlendirilmesi ve önerilerin belirtilmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, hospitals must give response to all of the necessities and requests of hospital users? except for medical treatment studies. A part from this, hospital is a place that patients getting treatment and the hospitals have to provide continuity of the patients? good health conditions.The aim of the study is to highlight to importance the physical properties of space and spacial designs that have made under the scope of relationship between the user and the space in hospitals in terms of patients? health and at the same time this is to examine the effects of applications that affects patients?necessities and behaviours.In the introduction part, the aim, the scope and the method of the study have been explained. In the second chapter, under the title of hospital buildings and development processes, health, healthcare facilities, illness and hospital definitions and hospital classifications have been explained with historical development processes of hospital buildings in Turkey and all over the world.In the third chapter, the user (patients and relatives) definition and classifications, users necessities, the effects of hospitals on recovery and the mutual effect of patient focusing and hospital design have been examined and definition of space, the connection between human and the space, human behaviour in the space and the relationship between user (patients and relatives) and the space at hospitals have been defined.Fourth chapter consist of the analysis, evaluation and the interpretation of data which are obtained from the questionaries done in the hospitals. Finally the fifth chapter includes the evaluation of the results and determining of suggestions.