İstanbul-Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu (batı kesimi) Bursa çevre yolu km 100+00 ile km 107+600 arasında kalan kesimin mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmesi
Istanbul-Bursa-Balikesir-Izmir Motorway Bursa ring road section aprreciating the section between the km : 107+600 km: 100+00 for the engineering geology
  1. Tez No: 245149
  2. Yazar: ŞEYHMUS KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KORKANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma da İstanbul-Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu (Batı kesimi) Bursa çevre yolu Km:100+00 ile 107+600 arasında kalan kesimin mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu kesimde kalan yol güzergahı boyunca arazi ve laboratuvar deneyleri yapılmış, yarmalardan çıkan malzemenin dolguda kullanılabilirliği araştırılmış, sondajlar ve araştırma çukurları hakkında bilgiler verilmiştir.Otoyol üst yapısı hakkında detaylı araştırılma yapılmıştır. Mekanik stabilizasyon ve bitümlü sıcak karışım laboratuar deneyleri yapılarak asfalt tabakaları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Yolun gerek dolgu gerekse üst yapı aşamasında her tabakasından örnekler alınmış ve standartlara uygun alınan bu örnekler üzerinde yine standartlara uygun şekilde deneyler yapılarak yarma malzemelerinin dolguda kullanılabilirliği araştırılmıştır ve km 104+360 ile 107+060 arasında kalan yarma malzemesinin kullanılabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study appreciates the İstanbul- Bursa-Balıkesir-İzmir motorway Bursa ring road section for the engineering geology between km: 107+600- km: 100+00About this study, the laboratory and field experiments have been made the materials which obtained from the cutting workings, have searched whether can be used in filling workings or not and the workings about drilling and researching holes have been informedThe detailed researches about the upper layer of the motorway, especially the plentmix stabilization and bitumen laboratory experiments have been done, hereby the information, about all the pavement layers have been gathered. The patterns have taken from the filling workings and upper layer of the road at every step. After that the experiments have made suitable to the spesifications, whether the cutting soils can be used in filling working or not. Finally , the cutting soils between km: 104+360- km: 107+060 have been searched for congruity.