Karaduvar (Mersin) Atık Su Arıtma Tesisi jeolojik-jeoteknik incelenmesi
Geological and geotechnical investigations of the Karaduvar (Mersin) Wastewater Treatment Plant
- Tez No: 245161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnceleme alanı Doğu Akdeniz bölgesinde, Mersin şehir merkezinin 15 km güneydoğusunda Karaduvar Mevkisinde yer almaktadır.İnceleme alanında yapılması planlanan atıksu arıtma tesisi temellerinin oturacağı zeminlerin genel mühendislik özelliklerini araştırmak, olası zemin problemlerinin ve doğal afet varlığının tespiti amacıyla bu çalışma yapılmıştır.Belirtilen amaçlar çerçevesinde inceleme alanında zemin sondajları açılmış, yerinde zemin deneylerinden Standart Penetrasyon deneyi yapılmıştır. Aynı zamanda örselenmiş ve örselenmemiş zemin numuneleri üzerinde kıvam limitleri, su muhtevası, konsolidasyon, üç eksenli basınç dayanımı, permeabilite ve sülfat deneyleri yapılmış ve zeminin özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation area is located in Karaduvar disrict which is about 15 km distance of southeast of Mersin city.This study has been made in order to search the engineering features of the soils where the waste water treatment facilities baselines will be laid and to determine the possible soil problems and naturel disaster existence.In order to detemine of the declared objectives, the several investigation holes are drilled and insitu standart penetration tests are done in the research area. Also, sieve analysis, consistency index, water content, consolidation, triaxial compression test, permeability, sulphate analysis have been made on the disturbed and undisturbet ground sample and soil properties are determined.