Alüminyum malzemelerin kaynağında kaynak parametrelerinin bağlantının mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
The effects of welding parameters on mechanical features of connections in aluminium weldings
  1. Tez No: 245167
  2. Yazar: İSMAİL HANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ASLANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı alüminyum alaşımlarının MIG kaynak yöntemi ile birleştirilmesi esnasında değiştirilen kaynak parametrelerinin kaynak damla geometrisine, mekanik ve makro yapı özelliklerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada AlMg alaşımı 5754 serisi alüminyum malzeme yine AlMg5 alaşımı alüminyum telle alın alına 45º V kaynak ağzı açılarak değişik tel hızı, kaynak voltajı ve kaynak amperi ile argon koruyucu gaz altında kaynak yapılmıştır. Birleştirilen parçaların çekme, eğme ve mikro sertlik mekanik deneyleri yapılmıştır. Ayrıca mikro ve makro yapı fotoğrafları da çekilmiş olup en uygun kaynak parametreleri belirlenmiştir. Değiştirilen kaynak parametrelerinin mekanik özellikleri etkilediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is finding out of the effect on some welding parameters changing while (MIG) Metal Invert Gas welding process of the aluminum, on the weld bead geometry mechanical and micro structural properties 5754 series AlMg allow and AlMg5 allow aluminum were applied 45o and welded with shielding gas welding. Tensile test, bending test and micro hardness measurements were applied on the welded pieces.In addition microstructure welding photos were taken and the most suitable welding parameters were determined.Also changing of welding features effect mechanical properties.