Lineer olmayan diferensiyel denklemlerin Newton Metodu ile yaklaşık çözümü
Approximate solution of non-linear differential equations with Newton Method
  1. Tez No: 245185
  2. Yazar: ALPER EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Lineer olmayan diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümünde Newton metodu incelenmiştir.Birinci bölümde Newton metodunda kullanılacak fonksiyonellerin türev alma işlemleri için gerekli olan Freshe ve Gato türevleri ile ilgili ayrıntılı bir çalışma yapılmıştır.İkinci bölümde ; Newton metodunun lineer olmayan diferansiyel denklem sistemlerine ve integral denklemlere uygulanması anlatılmıştır. Ayrıca ekler kısmında birkaç problemin Newton metodu ile mathematica çözümü mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In this study Aproximate solutions of non-linear differential equations with Newton method were analysed.In first Section a detailed study about Freshe and Gateaux derivatives that we will use in Newton Method, were made.In second section; Application of Newton Method to the non-linear differential equations and integral equations were presented. In addition, in the appendices section, there are mathematica solutions with Newton method for some problems.