Şeker pancarından şeker üretimi yapan fabrikaların su bütçesi dengesinin çıkarılması ve atık su karakterizasyonu
Finding out water budget balance of plants that pruduct sugar from beet and caharacterisation of waste water
  1. Tez No: 245187
  2. Yazar: METİN TANRİVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Endüstriler ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Tarıma dayalı önemli sanayi sektörlerden biri olan şeker endüstrisi ülkemizde büyük öneme sahiptir. Şeker endüstrisinin de diğer endüstriler gibi çevre üzerinde olumsuz etkileri vardır. Çevre kirliliği etkilerine göre gruplandırılmış endüstriler içinde ilk grupta yer almaktadır.Her bir endüstri türü kendi üretim ürünlerini elde ederken diğer endüstrilerden farklı karakterde atık oluşturmaktadır. Bu yüzden endüstriyel kirlenmeleri incelerken endüstrinin prosesleri sonucunda oluşan atıkların karakterleri, çevreye verdikleri zararlar her bir endüstri türü için ayrı ayrı ele alınmalıdır.Bu çalışmada endüstri sektöründe önemli bir yer tutan şeker endüstrisinin prosesleri sonucunda ortaya çıkan atık sularının karakterizasyonu ortaya konulmuş ve su bütçesi dengesi ile ilgili bilgisayar programı hazırlanarak uygulanmıştır. Su miktarı azaltımı detaylı incelenmiştir. Bu çalışmanın su ve atıksu yönetimi konusunda çalışanlara katkı sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Industries take an important place in the country economy. Sugar industry, one of the most important industrial sectors that base on agriculture, has a great importance in Turkey. Such as other industries, sugar industry has also some adverse effects on environment and in industries that are grouped according to effects of environmental pollution; it takes place in the first group.While product its production, every industry creates some kind of pollution. Thus, examining industrial pollutions, the characters of pollution that are formed in the end of process of the industry and its damages to environment should be handled separately.In this thesis, the characterisation of waste water which arises in the end of process of sugar industry, an important one in the industry sector, has examined and water budget has applied via prepared computer programme. Reducing water quantity has been examined in detailed. This study has been expected to be a contribution for those who study on area of water and waste water.