Haberleşme uydularında etkin uzay kesimi kapasitesi kullanımı için yeni bir hat kodu ve erişim tekniği
A new line code and access technique for the effective usage of space segment capacity on communication satellites
- Tez No: 245198
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM KÖKLÜKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Maliyetleri son derece yüksek olan haberleşme uyduları üzerinden daha fazla kullanıcıya hizmet sunmak ve bu uyduların uzay kesimi kapasitelerini daha verimli kullanmak günümüzün kaçınılmaz bir gerçeğidir. Bu amaçla, bilim adamları ve uydu haberleşme araştırmacıları özellikle hat kodları ve uydu çoklu erişim teknikleri üzerine çok sayıda çalışma yapmaktadırlar. Ayrıca mevcut modülasyon yapıları üzerinde iyileştirmeler yaparak uydu uzay kesimi kapasitesinin daha etkin ve optimum kullanımı üzerinde durmaktadırlar.tez uydu haberleşme sektöründe kullanılabilecek geliştirilen yeni bir hat kodu ve çoklu erişim tekniği sunarak bunların klasik kod yapıları ve erişim tekniklerine göre üstün yanlarını ortaya koymaktadır. Buna ilave olarak mevcut modülasyon yapılarında yapılabilecek iyileştirmelerle uydu uzay kesimi kapasitesinin daha verimli kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Submission to many users and efficient usage of the communication satellites whose costs are extremely high are an unavoidable reality of today. For this purpose, scientists and satellite communication researchers who have never been more challenged than it is nowadays do research and developments to find new methods concerning about especially new line codes, satellite multiple access techniques and to improve the existing modulation methods for the optimization and more efficient usage of the satellite space segment capacity.In this context, this thesis presents a novel line code, A multiple access technique and improvements in the existing modulation methods and shows their superiority compared to its traditional counterparts commonly used in the satellite communications.