Antalya-Kumluca ve Fethiye'de manganez ve krom araştırılmasında jeofizik yöntemlerin uygulanması
A survey of manganese carry out of geophysical methods in Antalya-Kumluca and Fethiye
- Tez No: 245225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN KARAVUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Antalya ili, Kumluca ilçesi, Sarıkaya mevkii ve Muğla ili, Fethiye ilçesi, Gökben mevkiinde var olduğu düşünülen manganez metalik madeninin yerinin tespiti ve ekonomik bir rezerve sahip olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaca yönelik olarak Sarıkaya mevkiinde jeofizik yöntemlerden elektrik özdirenç ve IP, Gökben mevkiinde ise elektirik özdienç, IP ve gravite kullanılmıştır.Elektrik yöntemler ve gravite yöntemi kullanılarak elde edilen verilerin yorumlanması sonucunda, metalik maden (manganez) cevherinin çalışma alanlarında var olduğu tespit edilmiş ve cevherin işletilebilirliği hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is carrried out to locate a forecasting manganese metallic mine ores in Sarikaya District in Kumluca Area (NW of Antalya) and Gökben District in Fethiye Area (NE of Muğla) whether the mine reserve has economic benefits. Fort his purpose in Sarıkaya research area electrical resistivity and IP methods and in Gökben research area resistivity, IP and gravity methods were used.After interpretation of electrical method and gravity method, it is determined that there is a source of metallic mine (manganese) ore and make recommendation about mine management properties.