Ark sprey teknolojisi yardımıyla üretilen krom içerikli kaplamaların karakterizasyonu
Investigation of the chrome steel wire arc spray process and the resulting coating properties
- Tez No: 245375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÜSTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Elektrik ark püskürtme prosesi diğer termal püskürtme uygulamalarına nazaran daha ucuz bir proses olduğu bilinmektedir. Bu teknikle metalik ve kompozit kaplamlara yüksek hızlarda ve kalitede üretilebilmektedir. Bununla birlikte teknolojik uygulamaların gelişmesi ark sprey prosesinin kalıp üretimi gibi gelişmiş uygulamalarda kullanılmasını da sağlayacaktır.Üretilen kaplamalarda mikroyapı kalitesi kaplama parametreleri ve püskürtme sistemi kontrolüne oldukça bağlıdır. Endüstride kullanım ve kaplama kalitesi yükseltmek için, kullanılan parametrelerin etkisinin çok iyi araştırılması ve bu değişkenlerin kaplama özelliklerine etkilerinin bilinmesi gereklidir.Bu çalışmanın hedefi, ark püskürtmeyle krom çelik tel kaplamaları farklı parametrelerde üretmek ve bu parametre etkilerinin kaplama özelliklerine etkisini araştırmaktır. Deney sonucunda üretilen krom çelik tel kaplamalarda uygun parametreler ortaya konmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Twin wire arc spraying is known to be one of the less expensive ways of thermal spraying. Arc spray has been known as a quick and high spraying rate technique to produce metallic and composite coatings. Moreover, the technological development of wire arc spray systems opens other ranges of applications, such as mould spray forming.Coating microstructure depends very much on spray system and parameters employed. The investigation and improvement of coating properties subjected to different wire arc spray parameters requires the knowledge of coating properties of the industry on high quality coatings.This work was aimed to investigate the effect of spray parameters on coating characteristics of arc sprayed chrome steel. As a result of these experiments the spray parameters can be adjusted according to the requirements of the chromium steel coatings.