Suda çözünebilir porfirazinin siklik voltametre ile katalitik özelliklerinin incelenmesi
Analyzing catalytic properties of water-soluble porfirazine with cyclic voltameter
  1. Tez No: 245374
  2. Yazar: GAMZE KANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Porfirazinlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Bunun nedeni; bu komplekslerin fotovoltaik enerji dönüşüm sistemlerinde, yarı iletken sistemlerinde ve birçok reaksiyonda katalizör olarak kullanım alanına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle periferal pozisyonlarda fonksiyonel sübstitüentler içeren porfirazinler yüksek aktiviteye sahip olmalarından dolayı ilgi çekmektedirler. Porfirazin ve türevlerinin teknolojide kullanımı 18? elektron sistemlerine bağlı olarak yüksek elektron transfer aktivitelerine bağlıdır. Ayrıca kuvvetli oksitleyiciliğe sahip olmaları da olumlu özelliklerindendir.Bu çalışmada periferal konumlarındaki trimetil amonyum katyonik gruplarla kuartinize edilmiş ve bu şekilde çözünebilir olan [Oktasis(2-trimetilamonyumetiltiyo)-porfirazinato cobalt(II)] oktaiyodür' ün (QCoPz) elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak incelenmiştir.. Dönüşümlü voltametrik ölçümler ile kompleks için DMSO / TBAP çözücü ortamında; pozitif ve negatif yönlerdeki ön taramalarla QCoPz için -0,8 V ve +0,8 V aralığında yükseltgenme ve indirgenmelerin meydana geldiği tespit edildi.Her çalışmadan önce çözeltiden 30 dakika N2 gazı geçirilerek çözünmüş oksijen gazı uzaklaştırılmıştır. Böylece; çözeltide azot atmosferi oluşturularak döngüsel voltamogramlar (CV) alınmıştır. Bundan sonra -0,8 V'tan +0,8 V'a, +0,8 V'tan -0,8 V'a değişik hızlarda (10, 25, 50, 100, 150, 200, 250 ve 500 mVs-1) taramalar yapılarak yükseltgenme indirgenme pikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, consirerable interest in the physical and chemical properties of porphyrazines has developed. This stems in part of from possible applications in areas such as photovoltaic energy conversion, semiconductors and various reactions. Porphyrazines and their derivatives exhibit high elektron transfer abilities; almost all reaktions and applications of porphyrazine derivatives are based on elektron transfer reactions of their conjugated ?- elektron ring system.In this study, the elektrochemical properties [Octakis(2-trimetilamonyumetiltiyo)-porfirazinato cobalt(II)] oktaiyodür (QCoPz) was investigated by using cyclıc voltametry. Cyclıc voltametry measurements showed that all compounds exhibits reversible and irreversible waves between -0.8 V ve +0.8 V in DMSO/TBAP solution system.Before each studies by passing N2 gas for 30 minutes from solution dissolved oxygen was removed. So cyclic voltamogram (CV) taken in the nitrogen atmosphere. Henceforth from ?0,8 V to +0,8 V, from +0,8 V to ?0,8 by scaning with varied velocities (10, 25, 50, 100, 150, 200, 250 ve 500 mVs-1) oxidation-reduction peaks ascertained.