Bitki gelişim düzenleyicilerinin antioksidan enzimler üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of effects of the plant growth regulators on the antioxidant enzymes
- Tez No: 245516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada bitki gelişim düzenleyicisi olan mepiquat klorür, ß-naftalooksiasetik asit ve giberellik asitin glukoz-6-fosfat dehidrogenaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz, glutatyon s-transferaz, katalaz ve süperoksit dismutaz enzim aktiviteleri üzerine etkiler araştırılmıştır. Deneyler spektrofotometrik olarak gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda: i. bitki gelişim düzenleyici maddelerin antioksidan enzimler üzerinde inhibitör olarak hareket ettiği, ii. inhibitörlerin inhibisyon gücünün enzimler için farklılık gösterdiği, iii. glukoz-6-fosfat dehidrogenaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz, glutatyon S-transferaz, katalaz ve süperoksit dismutaz antioksidan enzimleri için en etkin inhibitörlerin sırasıyla giberellik asit, giberellik asit, ß-naftalooksiasetik asit, giberellik asit, ß-naftalooksiasetik asit ve ß-naftalooksiasetik asit olduğu, ve iv. bu çalışmada elde edilen değerler literatürde metal iyonları için elde edilmiş I50 değerleri ile kıyaslandığında BGD'lerin oldukça güçlü inhibitörler oldukları bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of plant growth regulators such as mepiquat chloride, ß-naphthoxyacetic acid and giberellic acid on the antioxidant enzyme activites of glucose-6-phosphate dehydrogenase, glutathione peroxidase, glutathione reductase, glutathione s-transferase, cakalase and superoxide dismutase were investigated. The experiments were made spectrophotometically. From the results, it was obtained that i. the plant growth regulators behaved as an inhibitor on the antioxidant enzymes; ii. the inhibition power of plant growth regulators was different from enzyme to enzyme; iii. the most power inhibitor for glucose-6-phosphate dehydrogenase, glutathione peroxidase, glutathione reductase, glutathione s-transferase, cakalase and superoxide dismutase antioxidant enzymes were giberellic acid, giberellic acid, ß-naphthoxyacetic acid, giberellic acid, ß-naphthoxyacetic acid and ß-naphthoxyacetic acid, respectively; and iv. when our I50 values compared with the results of metal ions in literature, plant growth regulators were more inhibitors than the metal ions.