Gerilim beslemeli ve akım beslemeli üç fazlı şönt aktif güç filtresinin karşılaştırması ve simülasyonu
Comparison and simulation of three phase paralell current source active power filter with voltage source active power filter
  1. Tez No: 245546
  2. Yazar: HUSSEİN ANWAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada üç fazlı alternatif akım şebekesinde doğrusal olmayan yükler tarafından üretilen akım harmoniklerinin yok edilmesi ve reaktif güç kompanzasyonun yapılması incelendi. Bu araştırmada kullanılan üç fazlı doğrusal olmayan yük denetimsiz bir doğrultucu tarafından beslenen paralel bir direnç ve indüktanstan oluşmaktadır. Akım harmoniklerini yok etmek ve yük tarafından çekilen reaktif güç kompanzasyonu için şebekeye bir gerilim beslemeli şönt aktif güç filtre ile bir akım beslemeli şönt aktif güç filtresi tasarlandı ve MATLAB-SİMÜLINK programı ile uygulandı ve her iki yöntem incelenip karşılaştırma yapıldı. Kontrol yöntemi olarak Anlık Reaktif Güç Kuramı uygulandı ve eviricideki anahtarların kontrolünde histeresis akım denetleyicisi kullanılmaktadır. Benzetim sonuçlarına göre gerilim beslemeli aktif güç filtresi daha verimli sonuçlar gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, elimination of current harmonics and the compensation of reactive power in three phase AC network have been discussed. A serial three phase RL load connected in paralel with three phase bridge rectifier as a nonlinear load. To eliminate the current harmonics and compensate the reactive power that was absorbed from nonlinear loads, a voltage source shunt active power filter with a current source shunt active power fitler are designed and compared, these two methods have been simulated by MATLAB-SİMULINK program. In this Project, ``The Instantaneous Reactive Power Theory?? as a control method have been used dynamic hysteresis band PWM controller, the results of simulation show us that voltage source shunt active power filter is more suited than current source shunt active power filter.