Diyabet öncesi ve sonrası ratlarda oksidan-antioksidan kapasitenin ve kardiyovasküler risk faktörlerinin değişimi
The changing of cardiovascular risc factors and oxidant-antioxidant capacity on rats before and after diabetes
- Tez No: 245678
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diabetes mellitus insülin sekresyonunun, etkisinin veya her ikisinin bozukluğu sonucu hiperglisemi ile karakterize edilen metabolik bir hastalıktır. Oksidatif stres, diyabet ve diyabetin daha sonraki komplikasyonlarının patogenezinde önemli rol oynar. Bu çalışmamızda, sağlıklı ve diyabetik ratlarda serbest radikaller ve antioksidan ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bunun için sağlıklı ve diyabet oluşturulmuş ratlarda Homosistein, Leptin, TAC, bazı antioksidan enzim seviyeleri ile A, E, C vitamin düzeylerinin ve bazı lipid bileşenlerinin seviyeleri belirlendi. Diyabetik grupta, kontrol grubuna göre plazma MDA seviyesi artarken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a group of metabolic diseases characterized by hyperglycemia resulting from defects in insulin secretion, insulin action or both. Oxidative stress has an important role on diabetes and pathogenesis of the further complications of diabetes. In this study, we aimed to investigate correlation between free radicals and antioxidants in healthy and diabetic rats. For this purpose, we assessed Homocystein, Leptin, TAC, some antioxidant enzyme levels with Vitamin A, E, C levels and some lipid parameters levels in healthy and diabetes-induced rats.