Karma yemlere karıştırılan biyodizel yan ürünü gliserolün etlik piliçler üzerine etkisi
Effects of glycerol as a by-product of biodiesel added to mixed feeds on broilers
- Tez No: 245702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, etlik piliçlerin besi performansı, bazı kan parametreleri ve abdominal yağın yağ asitleri içeriği üzerine ham gliserolün olası etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada % 0 (Kontrol), 4, 8 ham gliserol içerikli yemler hazırlanmıştır. Toplam 360 adet Ross 308 etlik civciv kullanılmıştır. Deneme 42 gün sürmüştür.Yapılan bu çalışmada; denemenin ilk dört haftasındaki gliserol içerikli grupların canlı ağırlığı ile denemenin 1., 2. ve 4.
Özet (Çeviri)
This study was to be intended to determine the possible effects of crude glycerol on the fattening performance, some blood parameters and the fatty acids content of abdominal fat of broilers. The diets containing 0 (Control), 4 and 8% crude glycerol was prepared in the experiment. The total of 360 Ross 308 broilers was used.