Hidrazon taşıyan oksim türevlerinin metal komplekslerinde yapı aydınlatılması
Structure characterization in metal complexes of oxime derivatives bearing hydrazone
- Tez No: 245703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSABAH SARIKAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, hidrazon ve vic-Dioksim grubu içeren; (1E,2E)-2-(hidroksiimino)-N'-{(E)-[4-(oksoasetil)fenil]metilen} etanhidroksihidrazid (FMGH2), (1E,2E)-N'-[(E)-(2-formil-5-hidroksifenil)metilen]-2-(hidroksiimino) etanhidroksi hidrazid (HAGH2), (1Z,2E)-N'-(2-asetil-5-metil benzilen)-2 (hidroksiimino) etanhidroksihidrazid (MAGH2) hidrazonoksim türevleri elde edilmiştir. Glioksimhidrazon türevleri GH2'nin [(1Z,2E)-2-(hidroksimino)etanhidroksihidrazid] (Sarıkavaklı ve İrez, 2005) aldehit ve ketonlarla verdiği kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Elde edilen hidrazonoksim türevleri'nin nikel (II), bakır (II), kobalt (II) kompleksleri izole edildikten sonra hem ligandların hemde komplekslerin yapıları 1H N.M.R, I.R spektroskopisi, manyetik susseptibilite ve elementel analiz tekniği kullanılarak aydınlatılmıştır. Hidrazon ve oksim türevleri günümüzde bir çok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, tıp, biyokimya, analitik kimya ve kimya sanayi alanında ve literatürde rastlanmayan üç yeni ligand sentezlenmiştir. Bu bileşikler yapısal olarak analiz edildi. Yapısal karakterizasyonun sonuçları ligandların tek çekirdekli komplekslerinin 1-2 metal-ligand oranına sahip oldugunu ve ligandların birçok vic-dioksim de olduğu gibi sadece N,N' atomlarıyla koordinasyon oluşturduğunu göstermiştir.Elde edilen sonuçlarla, bu alandaki literature katkıda bulunduğuma ve gelecekte yapılacak olan çalışmalara ışık tuttuğuma inanıyorum.
Özet (Çeviri)
In this study hydrazone-oxime derivatives bearing hydrazone and vic-dioxime group, (1E,2E)-2-(hydroxyimino)-N'-{(E)-[4(oxoacetyl)phenyl]methylidene}ethanehydroximo hydrazide (FMGH2), (1E,2E)-N'-[(E)-(2-formyl-5-hydroxyphenyl)methylidene]-2-(hydroxyimino)ethanehydroximohydrazide (HAGH2), and (1Z,2E)-N'- (2-acetyl-5-methylbenzylidene)-2(hydroxyimino)ethanehydroximohydrazide (MAGH2), have been obtained. Glyoximehydrazone derivatives were synthesized in terms of the reaction condensation of GH2 [(1Z,2E)-2-(hydroxyimino)ethanehydroximohydrazide] (Sarıkavaklı and İrez, 2005) with aldehydes and ketones. After nickel (II), copper (II), cobalt (II) complexes of the obtained hydrazone-oxime derivatives have been isolated, the structures of both ligands and complexes were characterized by 1H NMR, IR spectroscopy, magnetic susceptibility and elemental analysis technique.Nowadays, hydrazone and oxime derivatives are widely used in treatment of many diseases. In this study three new ligands and their complexes, which are of important in the fields of medicine, biochemistry, analytical chemistry and chemical industry and not found in the literature, are synthesized. These compounds are analyzed in structures. The results of the structural characterization show that mononuclear complexes of the ligands have metal-ligand ratio of 1:2 and the ligands only coordinate with the N,N' atoms, as in many vic-dioximes.By these results obtained, I believe that I contribute to literature and throw to the studies being done in the future.