Sızma?Hatıp (Konya) arasında gelişen pioosen-kuvaterner ya?lı alüvyal yelpazelerin sedimantolojik özellikleri
Sedimentologic characteristics of pliocene-quaternary alluvial fans developed in area between Sızma and Hatıp (Konya)
- Tez No: 245736
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜKMÜ ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Konya ilinin yaklaşık 25 km kuzeybatısı (Sızma) ile yaklaşık 30 km güneybatı'sı (Hatip) arasında kalan bölgede gelişen pliosen -Kuvaterner yaşlı alüvyal yelpazelerin sedimantolojik özellikleri incelenmiştir.İnceleme alanı ve yakın çevresindeki stratigrafi birimleri Sızma grubu: Bozdağ formasyonu (S-Cb), Bağrıkurt formasyonu (D-Pb), Ardıçlı grubu: Bahçecik formasyonu (PMzb), Ertuğrul formasyonu (PMze), Kızılören formasyonu (TR-jk), Lorasdağı formasyonu (J-KL), Hatıp ofiyolitli karışığı (Kh), Çayırbağı Ofiyoliti (Mzç), Dilekçi grubu: Sille formasyonu (Ts), Ulumuhsine formasyonu (Tu), Küçükmuhsine formasyonu (Tk), Sulutas volkanitleri (Tsu), Yürükler formasyonu (Ty) olmak üzere üç grupta ve Topraklı formasyonu (TQt) ile A1üvyon (Qal) olarak incelenmiştir.İnceleme alanında Sille, Buzlukbaşı ve Dokuzunbeli mevkileri olmak üzere 3 ayrı bölgede gelişen alüvyal yelpazelerden toplam 13 ölçülü stratigrafik kesit alınmıştır. Alınan ölçülü stratigrafik kesitlerden;Sille yelpazesini oluşturan 6 litofasiyes tanımlanmıştır. Bunlar normal dereceli konglomera fasiyesi Fasiyes Gg, derecelenmesiz matriks destekli konglomera fasiyesi Fasiyes Gmu, kum mercekli gri çamur fasiyesi Fasiyes Fms, kızıl-kahverengi kaliş nodüllü masif çamur fasiyesi Fasiyes Fm, orta-iri taneli masif kum fasiyesi Fasiyes Sm, düzlemsel çapraz tabakalı çakıllı kum fasiyesi Fasiyes Sp dir. Bu litofasiyeslerin Fasiyes Gg ve Fasiyes Gmu iç yelpaze, Fasiyes Sm, Fasiyes Sp ve Fasiyes Gg orta yelpaze, Fasiyes Fm, Fasiyes Fms dış yelpaze çökellerine ait olmak üzere 3 litofasiyes topluluğunda tanımlanmıştır.Buzlukbaşı yelpazesini oluşturan 7 litofasiyes tanımlanmıştır. Bunlar iyi tutturulmuş derecelenmesiz tane destekli konglomera Fasiyes Gccu, derecelenmesiz matriks destekli konglomera fasiyesi Fasiyes Gmu, kum mercekli gri çamur fasiyesi Fasiyes Fms, kızıl-kahverengi kaliş nodüllü masif çamur fasiyesi Fasiyes Fm, derecelenmesiz tane destekli konglomera fasiyesi Fasiyes Gcu, düzlemsel çapraz tabakalı çakıllı kum fasiyesi Fasiyes Sp, normal dereceli tane destekli konglomera fasiyesi Fasiyes Gcn dir. Bu litofasiyeslerin Fasiyes Gccu, Fasiyes Gmu, Fasiyes Gcu, Fasiyes Gcn iç yelpaze, Fasiyes Sp orta yelpaze ve Fasiyes Fms, Fasiyes Fm dış yelpaze çökellerine ait olmak üzere 3 litofasiyes topluluğunda tanımlanmıştır.Dokuzunbeli yelpazesini oluşturan 6 litofasiyes tanımlanmıştır. Bunlar iyi tutturulmuş derecelenmesiz tane destekli konglomera Fasiyes Gccu, derecelenmesiz matriks destekli konglomera fasiyesi Fasiyes Gmu, kum mercekli gri çamur fasiyesi Fasiyes Fms, kızıl-kahverengi kaliş nodüllü masif çamur fasiyesi Fasiyes Fm, derecelenmesiz tane destekli konglomera fasiyesi Fasiyes Gcu, orta iri taneli masif kumlu çakıl fasiyesi Fasiyes Gu dur. Bu litofasiyeslerin Fasiyes Gccu, Fasiyes Gmu, Fasiyes Gcu iç yelpaze, Fasiyes Gu orta yelpaze ve Fasiyes Fms, Fasiyes Fm dış yelpaze çökellerine ait olmak üzere 3 litofasiyes topluluğunda tanımlanmıştır.İncelenen üç alüvyal yelpazenin gelişimi Konya fay zonundaki faylar tarafından kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sedimentological characteristics of Pliocene-Quaternary aluvial fan deposits developed in an area between Sızma, approximately 30 km NW of Konya and Hatip, approximately 25 km SW of Konya, were examined.Geological units of in the study area and close around are represented by Sızma group: Bozdağ formation (S-Cb), Bağrıkurt formation (D-Pb), Ardıçlı group: Bahçecik formation (PMzb), Ertuğrul formation (PMze), Kızılören formation (TR-jk), Lorasdağı formation (J-KL), Hatıp ophiolite complex (Kh), Çayırbağı ophiolite (Mzç), Dilekçi group: Sille formation (Ts), Ulumuhsine formation (Tu), Küçükmuhsine formation (Tk), Sulutas volcanites(Tsu), Yürükler formation (Ty), Topraklı formation (TQt) and A1üvyon (Qal).A total of 13 sedimentological sections were measured from three alluvial fan deposits which are located at Sille, Buzlukbaşı and Dokuzunbeli area.In the Sille alluvial fan deposits, six different lithofacies were described and interpreted. These are normal graded conglomerate facies Facies Gg, ungraded matrix supported conglomerate facies Facies Gmu, gray mud facies bearing lenticular sand Facies Fms, massive mud facies bearing red-brown carbonate nodules Facies Fm, intermediate- coarse grained massive sand facies Facies Sm, plannar cross bedded sand facies Facies Sp. These lithofacies were grouped into three facies associations, the proximal fan facies is represented by Fasiyes Gg and Fasiyes Gmu, the mid-fan facies associations by Fasiyes Sm, Fasiyes Sp and Fasiyes Gg and the distal fan associations by Fasiyes Fm and Fasiyes Fms.In the Buzlukbaşı alluvial fan deposits, seven different lithofacies were descriebed and interpreted. These are well cemented, ungraded, clast supported conglomerate facies Facies Gccu, ungraded matrix supported conglomerate facies Facies Gmu, gray mud facies bearing lenticular sand Facies Fms, massive mud facies bearing red-brown carbonate nodules Facies Fm, ungraded clast supported conglomerate facies Facies Gcu, plannar cross bedded sand facies Facies Sp, normal graded clast supported conglomerate facies Facies Gcn. These lithofacies were grouped into three facies associations, the proximal fan facies is represented by Fasiyes Gccu, Fasiyes Gcu, Fasiyes Gcn and Fasiyes Gmu, the mid-fan facies associations by Fasiyes Sp and the distal fan associations by Fasiyes Fm, Fasiyes Fms.In the Dokuzunbeli alluvial fan deposits, six different lithofacies were descriebed and interpreted. These are well cemented ungraded clast supported conglomerate facies Facies Gccu, ungraded matrix supported conglomerate facies Facies Gmu, gray mud facies bearing lenticular sand Facies Fms, massive mud facies bearing red-brown carbonate nodules Facies Fm, ungraded clast supported conglomerate facies Facies Gcu, intermediate- coarse grained massive sand-gravel facies Facies Gu. These lithofacies were grouped into three facies associations, the proximal fan facies is represented by Fasiyes Gccu, Fasiyes Gcu and Fasiyes Gmu, the mid-fan facies associations by Fasiyes Gu and the distal fan associations by Fasiyes Fm, Fasiyes Fms.The development of these facies was mainly controlled by the faults in the Konya fault zone.