Hafif silahlara karşı bireysel savunma amaçlı kompozit malzeme tasarımı ve balistik dayanımı
Imagining of composite material and ballistic resistance purposing personal defense against to light weapons
  1. Tez No: 245735
  2. Yazar: MERT ONUR YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada kompozit malzeme ürün tanımı ve kapsamından bahsedilmiş, malzemelerin üretim yöntemleri tanıtılmış, kullanım alanları ve elde edilen ürünlerin avantaj ve dezavantajları belirtilmiştir. Balistik koruyucu zırh malzemeleri hafif silahlara karşı bireysel savunma amaçlı tasarlanmıştır.Hibrit kompozit zırh numuneleri, fiziksel ve balistik dayanımını ölçmek maksadıyla üretim prosesleri takip edilerek hazırlanmış ve oda koşullarında şartlandırılmıştır.Hibrit kompozit numunelerin farklı katmanlarda balistik dayanım sınırı analizi yapılmıştır. Koruyucu yapının mermi mühimmatını istenilen standartlar içerisinde durdurmasının yanı sıra kat adedi değişiklikleri ile de yapının tam delinme sınırı tespit edilmiştir.Farklı çap ve kalibredeki mermilerle [9 mm Full Metal Jacket (FMJ), 7,62 mm Normal NATO] uluslararası standartlar (NIJ STD 0101-04, STANAG 2920) ışığında balistik test laboratuarında balistik test düzeneği kullanılarak hazırlanan zırh numunelerine atışlar yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Yapılan bu çalışmalar ile hafif silahlara karşı bireysel korumada kullanılan kompozit malzemelerin farklı kat adetlerinde ve kalınlıkta hibrid biçimde gösterdiği tepkiler ve hasar analizleri gözlenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, composite material product definition and it?s extent were mentioned, matherials? product methods were explained, using areas and obtained products? advantages and disadvantages were explained. Balistic protective armor materials were planned with the purpose of personal defense against to light weapons. Hybrid composite armor samples, with the purpose to measure physical and ballistic resistance were prepared following these product processes and conditioned in the room conditions.Composite sample, ballistic resistance frontier analysis were made. Besides protection structures stopping misilse munition in the wanted standarts, with the changes of number of layers structures full puncture frontier was determined.With the missiles which have different diameter and caliber (9 mm FMJ, 7,62 mm Normal NATO) in accordance with the international standarts (NIJ STD 0101-04, STANAG 2920) in the ballistic test laboratory, shoots were made to prepared armor samples with using ballistic test mechanism.With these studies, composite materials which used at personal defense against to light weapons, at different number of layers and thickness showed reactions as hybrid and damage analysis were observed and explained.