Topolojik ve ideal topolojik uzaylarda süreklilik ve uzay çeşitleri üzerine bir çalışma
A study on types of continuity and space in topological and ideal topological spaces
  1. Tez No: 245768
  2. Yazar: ESER GÜRSEL ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; g*-kapalı kümeden yararlanarak g*lc-küme, ag*lc-küme, sg*lc-küme, pg*lc-küme ve ßg*lc-küme olarak adlandırdığımız yeni küme çeşitlerini tanımladık. Bu kümelerden yararlanarak çeşitli fonksiyon türleri elde ettik. Daha sonra bu fonksiyon türlerinin özelliklerini inceledik.İkinci bölümde; weak-I-sürekli fonksiyonlarının özelliklerini inceledik. Bu sürekliliğin bazı süreklilik çeşitleriyle karşılaştırmasını yaptık.Üçüncü bölümde; fuzzy d-I-açık ve fuzzy strongly ß-I-açık küme olarak adlandırdığımız yeni bir küme kavramlarını verdik. Fuzzy semi-I-açık küme ve fuzzy a-I-açık kümenin birer ayrışımını elde ettik. Daha sonra fuzzy semi-d-I-sürekli ve fuzzy strongly ß-I-sürekli fonksiyon kavramlarını verip fuzzy semi-I-sürekli ve fuzzy a-I-sürekli fonksiyonun ayrışımlarını bulduk.
Özet (Çeviri)
This study cosist of three sections.In the first section; using g*-closed set, we defined new type of sets named g*lc-set, ag*lc- set, sg*lc- set, pg*lc- set ve ßg*lc- set. Using these sets, we obtained various types of functions. Moreover we investigated the properties of these function types.In the second section; we investigated the properties of weak-I-continous functions. We also compared this continuity with various types of continuities.In the third section; we defined fuzzy d-I-open set and fuzzy strongly ß-I-open set. We obtained decompositions of fuzzy semi-I-open set and fuzzy a-I-open set. Afterwards we defined fuzzy semi -d-I-continous function and fuzzy strongly ß-I-continous function and we obtained decompositions of fuzzy semi-I-continous function and fuzzy a-I-continous function.