Uçucu Kül ve Polipropilen Elyaflarla Zayıf Zeminlerin Stabilizasyonu
Stabilization of weak soil with fly ashes and polypropylene fibers
  1. Tez No: 245938
  2. Yazar: CELİL GÜMÜŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Kangal Termik Santrali uçucu külü ve elyafların zayıf zeminlerin iyileştirilmesine yönelik etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Şebinkarahisar-Suşehri yolu üzerinde yarma şevinden alınan killi zemin, uçucu kül ve polifiber ile karıştırılarak numuneler hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numuneler 1-7-14 gün kürde bekletildikten sonra CBR,tek eksenli basınç ve üç eksenli basınç testlerine tabii tutularak fiziko-mekanik özellikleri araştırılmıştır. Uçucu kül ve polifiber eklenerek hazırlanan bu yapay zemin örneklerinin tümünün CBR,kohezyon, içsel sürtünme açısı, serbest basınç dayanımı ve deviatör gerilme değerlerinde donatısız duruma göre artışlar saptanmıştır. Ayrıca sonuçlar artan bekleme süresinin malzemenin mukavemetini daha da artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Kangal Thermal Power Plant fly ashes and fibers effects for improving grounds were investigated. For this purpose, on the road Şebinkarahisar-Suşehri taken from slope the clay by mixing with fly ash and polifiber samples were prepared. The samples were prepared to wait 1-7-14 days after curing CBR, single-axis, three-axis pressure and subjected to pressure tests of the physical mechanical properties were investigated. Fly ash and by adding polifiber prepared of all of these artificial ground samples CBR, cohesion, internal friction angle, free pressure resistance and deviator stress values increases were determined according to the without reinforcement situation. Besides, of this study result indicate that increasing curing time makes the material more strength as well.