Anadolu tenthredopsis (Tenthredinidae:Hymenoptera:Insecta) türlerinin sistematiği, filogenisi ve biyocoğrafyası
Anadolu tenthredopsis (Tenthredinidae:Hymenoptera:Insecta) türlerinin sistematiği, filogenisi ve biyocoğrafyasi
  1. Tez No: 245942
  2. Yazar: SEVDA HASTAOĞLU ÖRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Anadolu'da ki Tenthredopsis (Tenthredinidae: Hymenoptera) türlerinin moleküler özelliklerinden yararlanılarak tanımlanmaları amaçlanmıştır. Cinsin sistematiği üzerine Anadolu'da yapılmış olan bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak yabancı araştırmacıların zaman zaman topladıkları materyalin incelenmesi sonucunda, bu cinse ait toplam 16 tür bildirilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışma tür listesi yapılan sinonimler ve yeni kayıtlar ile değişmiştir. Yine çalışmamız sonucunda bu cinse ait adlandırılamayan on muhtemel takson bulunmaktadır. Morfolojik karakter bakımında oldukça fakir bir cins olması nedeniyle tanımlamada zorluklar yaşanmaktadır. Coğrafik varyasyonlar nedeniyle bu karakterler de kullanışlı değildir. Yapısal ve/veya morfolojik karakterlerin çoğunlukla belirsiz veya kesintisiz oluşu morfolojik bir tanımlamayı olanaksız kılmaktadır. Bu nedenle, her bir türü tanımlayan moleküler karakteristikleri belirlemek amacıyla mitokondriyal genlerden sitokrom oksidaz I (COI), sitokrom oksidaz II (COII) ve sitokrom b genlerinin dizi analizleri çıkarılmıştır. Taksonların moleküler ve morfolojik özelliklerinin değerlendirilmesi sonucu hazırlanan veri matrisi analiz edilmiş, biyocoğrafyası ve filogenisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the project is to identify Anatolian species of Tenthredopsis (Tenthredinidae: Hymenoptera) by the help of their molecular characteristics. There are no particular systematic studies on the genus in Anatolia. However, investigations on the material collected from Anatolia in various occasions by foreign researchers revealed presence of 16 species of genus. However, checklist of species is considerably changed by synonymy and addition of some taxa. In addition, we found ten putatively new species that cannot be included within existing ones. The genus is poor for possession of relevant morphological characters for differentiation and therefore there are some difficulties in identification. They also display geographical variations and thus are not useful in many cases. The available morphological/structural characters are mostly obscure or continuous, so traditional identification is almost impossible. This is the main reason that we have studied molecular markers (COI, COII and cytochrome b) in order to determine molecular characteristics of each concerned species. Data matrix obtained from both molecular and morphological characters is analyzed, and biogeography and phylogeny of the genus is discussed.