Frequency domain channel estimation and symbol detection for impulse radio ultra-wideband systems with short cyclic prefix
Kısa çevrimsel ön ek kullanılan dürtü radyo ultra-genişbant sistemler için frekans tanım kümesinde kanal kestirimi ve sembol algılaması
- Tez No: 245977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Frekans tanım kümesi (FTK) algılama teknikleri telekomünikasyon sistem tasarımcılarına az karmaşık algılayıcı yapıları sağlar. Ancak uzun kanal dürtü tepkili ultra geniş bant haberleşme düşünüldüğünde çevrimsel ön ek eklemek sistemin bantgenişliği etkinliğinin azalmasına neden olur. Bantgenişliği etkinliğinin azalmasını telafi etmek için kısa çevrimsel ön ek kullanımı bit hata oranına (BHO) göre başarım kaybına neden olur. Bu tezde dürtü radyo ultra geniş bant haberleşmede kısa çevrimsel ön ek kullanılmasından dolayı oluşan bloklar arası girişimin (BAG) özyineli olarak ortadan kaldırılmasını ele aldık. Öncü blok yardımlı FTK özyineli en küçük kareler (ÖEKK) kanal kestirimi ele alındı ve BAG'ı özyineli olarak ortadan kaldıran bir algoritma önerildi. Ek olarak, iletilen bilgi veri bloklarının algılamasında turbo şeklinde çalışan yumuşak girdi yumuşak çıktı frekans tanım kümesi en küçük ortalama kareler hatası denkleştirici, yumuşak girdi yumuşak çıktı tekrar kodçözücü ve BAG kestirim bloğundan oluşan bir alglayıcı yapısı önerildi.
Özet (Çeviri)
Frequency Domain (FD) reception techniques provide the telecommunication system designers with low complexity receiver structures. However, when ultra-wideband (UWB) communication is considered with long channel impulse responses adding cyclic prefix (CP) causes decrease in system bandwidth efficiency. Using short cyclic prefix to compensate for bandwidth efficiency lost causes performance lost in terms of bit error rate (BER). In this thesis, we consider iterative cancellation of inter block interference (IBI) caused by short CP usage in impulse radio ultra-wideband (IR-UWB) communication. Pilot blocks aided FD recursive least squares (RLS) channel estimation is considered and an iterative algorithm is proposed for the IBI error cancellation. In addition, for the detection of the transmitted information data blocks a receiver structure is proposed composed of soft input soft output frequency domain minimum mean square error (SISO FD MMSE) equalizer, SISO repetition decoder and IBI estimation block operating in turbo manner.