Effect of fiber type on mechanical properties and durability aspects of fiber reinforced concrete
Lif çesitlerinin mekanik özellikler ve süreklilik yönünden betonarmeye etkisi
  1. Tez No: 246007
  2. Yazar: ALEXANDROS DİMOUTSİS
  3. Danışmanlar: PROF. TURAN ÖZTURAN, YRD. DOÇ. TAYFUN ALTUĞ SÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalısmada beton için elyaf eklemenin etkilerini mekanik özelliklerin üzerindebeton karısımı, rebar korozyon direnci ve beton geçirimini arastırmak için bir deneyprogramı olusturulmustur. Bu amaçla 0,45 su / çimento oranı (w / c) olan; çelik,polipropilen veya cam elyaf katılmıs beton üretilmis ve sabit hacim oranlarıyla döküm içinkarısım hazırlanmıstır. ki farklı kür rejimi uygulanmıs; su deposu olarak kür velaboratuvar kosullarında, bu döküm örnekleri uygulanmıstır.Daha sonra, lif eklemeli betonları degerlendirmek ve basınç dayanımı, ayrılmagerilme gücü, geri tepme sayısı, esneklik ve egilme ve modül-dayanıklılık gibi mekaniközellikleri karsılastırmak için deneyler yapıldı. Performansları, su emis kapiler yüzeyoranına ve gömülü takviyelerden geçirilen akıma dayalı hızlandırılmıs korozyon testleriyleincelendi. Ayrıca, tüm test sonuçları lif içermeyen bir referans ile karsılastırılmıstır.Bu tezin amacı, yukarıda bahsedildigi gibi, lif takviyeli betonların süreklilikdayanımını test etmektir. Güçlendirilmis betondaki lif takviyesinin, çeliklerin korozyonunuengelleyerek, dayanım performansını arttırmaya olan etkileri arastırılmıstır. Lif takviyelibetonun dayanım ve sürekliligini arastırmak için, dolaylı olarak bir öngörü verebilecegiiçin, betonun geçirgenlik katsayıları ve mekanik özellikleri kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study an experimental program is conducted to investigate the effects offiber addition to concrete mixes on the mechanical properties of concrete, rebar corrosionresistance and sorptivity of concrete. For this purpose 0.45 water/cement ratio (w/c)concrete was produced with addition of steel, polypropylene or glass fibers into the castingmix at fixed volume fractions. Two different curing regimes were applied; curing in watertank and in laboratory conditions, were applied to the cast specimens.Then, the fiber-reinforced concretes were tested to evaluate and compare theirmechanical properties such as compressive strength, splitting tensile strength, reboundnumber, modulus of elasticity and flexure-toughness. Their performance was furtherinvestigated with respect to capillary surface rate of water absorption and acceleratedcorrosion testing involving impressed current initiated corrosion of concrete embeddedreinforcement. Moreover, all test results were compared with the reference concretecontaining no fibers.The object of this thesis is to test the above mentioned concrete durability aspectson fiber reinforced concretes. An investigation of the effect of fiber reinforcement inconcrete, on inhibiting the corrosion of reinforcing steel in concrete, as a result ofimproving durability performance of the concrete embedding the steel reinforcement. Anattempt was made to investigate the ability to assess the durability of fiber reinforcedconcrete with their sorptivity coefficients and their mechanical properties which mayindirectly provide insight to durability aspects.