Optimization of the product delivery system for a company in the building material sector
Yapı malzemeleri sektöründeki bir şirketin ürün sevkiyat sisteminin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 246006
  2. Yazar: DİDEM ÖRKÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Lojistik faaliyetlerin etkin yönetimi şirketler için son derece hayatidir. Geçmiş çalışmalar taşıma maliyetlerinin toplam giderler içinde azımsanmayacak bir ağırlığa sahip olduğunu işaret ediyor. Bu nedenle, şirketler şimdiye kadar sadece yeni müşteri edinimi ve ürün gamı genişletme öncelikleriyle hareket ederken operasyonel faaliyetlere dikkat etmemenin varlıklarını tehdit edecek çok ciddi sonuçları olduğunun farkına varmaya başladılar.Yakın zamanda perakende kanalında hizmet sağlama stratejisini benimseyen Eczacıbaşı İntema, bu yeni dağıtım kanalında büyümek için öncelikle şirketin, eski iş yapış modellerini gözden geçirilmesi ve süreçlerini müşteri odaklı iş yapmayı destekleyici şekilde yeniden oluşturması gerektiğine karar verdi. Bu geçiş döneminde, son müşteri ile doğrudan ilişki içinde olan şirket artık müşteri problemlerinin de işlerinin bir parçası olduğunun farkına vardı. Bu sebeple, müşteri sipariş davranışları, satışlar ve iyileştirme noktalarının tespiti şirket öncelikleri arasında yer alır oldu. Şirketin talebi üzerine başlatılan bu çalışma, şirketin mevcut durumunu, karşılaştığı problem ve zorlukları resmedip gider yönetimi açısından fırsat yaratma ve müşteri memnuniyetini arttıracak çözümler geliştirmek amacındadır. Bu çalışmada, gerçek hayat zorlukları konu hakkında yapılan teorik çalışmalarla bütünleştirilerek İntema'nın ihtiyaçlarını karşılayacak, maliyetleri düşürecek, müşteri memnuniyetini arttıracak ve etkin kaynak kullanımını sağlayacak uygulanabilir bir çözüm geliştirilmeye çalışıldı. Ürün sevkiyat sistemi bakışıyla, öncelikle mevcut durum analizi yapılarak İntema'nın karşılaştığı zorluk ve kısıtlar ortaya kondu ve bir sevkiyat planlama modeli önerisi geliştirildi. Önerilen model, mevcut iş modeli sonuçlarıyla karşılaştırıldığında belirtilen varsayımlar altında daha iyi sonuçlar vererek ciddi tasarruf fırsatları sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effective management of logistics activities is crucial for companies. Previous studies have shown that transportation costs constitute an important part of the overall expenses. Therefore, companies solely focusing on new customer acquisition and product portfolio enlargement realize that not paying the necessary attention to manage the operational processes, in particular logistics activities, threaten their existence.Eczacıbaşı İntema has recently adopted the strategy of providing service through its retail channel which consists of its own stores. Aiming at growing through this new distribution channel required to review its old business attitudes and to reorganize its internal processes in a way to support customer-driven business making. During this switch period, the company noted that end customers? problems are now a part of their business as a result of building direct relationship with customers. Therefore, the review of customer order patterns, current sales and the detection of improvement domains became a priority. Upon the request of the company, we initiated this study to examine the company?s current situation and to develop solutions regarding cost cutting possibilities and customer satisfaction. With the focus on the product delivery system, a detailed current situation analysis is performed to define the challenges and the constraints preventing İntema to move ahead confidently. Then, a delivery planning model is proposed which produces better results compared to the existing business model under the assumptions given in the study and ensures some important cost savings.