Surface modification of polyvinyl alcohol films by functionalized soybean oil triglycerides
Polivinil alkol filmerinin fonksiyonel soya yağı trigliseritleri ile yüzey modifikasyonu
- Tez No: 246009
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada maleinize edilmiş (SOMAP) ve izosiyanatlanmış (SONCO) soya yağı trigliseritleri polivinil alkol (PVA) filmlerinin yüzeyine graft edildi. Soya yağı üzerindeki süksinik anhidrit ve izosiyanat fonksiyonel grupları ile polivinil alkol filmlerinin hidroksil grupları arasındaki graft reaksiyonu DMAP katalizörü kullanılarak toluen içinde gerçekleştirildi. Filmler graft edildikten sonra yüzeyde reaksiyona girmeden kalan trigliseritleri uzaklaştırmak için toluen ile yıkandı. Yüzeydeki bu reaksiyon ATR-IR ve 1H NMR spektroskopik teknikleri kullanılarak kanıtlandı. Değişik konsantrasyonlarda SOMAP ve SONCO kullanılarak bir dizi film hazırlandı. Temas açısı ölçümleri ile SOMAP ve SONCO konsantrasyonları arttıkça filmlerin hidrofobik özelliğinin arttığı görüldü ve yüzde 26 SOMAP veya yüzde 2.5 SONCO çözeltileri ile graft edilmiş filmlerin maksimum temas açıları 88 ve 94 derece bulundu. SOMAP ile graft edilmiş yüzeyin morfolojisi ve pürüzlülük değerleri AFM ile incelenirken, SONCO ile graft edilmiş PVA filminin yüzey karakterizasyonunda optik mikroskop kullanıldı. Graft edilmiş yüzeylerdeki homojenlik saf PVA yüzeyi ile mavi renkli bir kompleks oluşturan renk reaksiyonu uygulandıktan sonra optik mikroskop ile incelendi. SOMAP graft edilmiş filmlerin bazı bölgeleri reaksiyona girmeden kalırken SONCO graft edilmiş PVA filmlerinin maviye boyanmadığı yani tüm yüzeyin başarıyla graft edildiği görüldü. Birim yüzey alana graft edilmiş trigliserit oranını kantitatif olarak bulmak için esterleşme reaksiyonu sonucu oluşan serbest asit grupları titre edildi. PVA filminin cm2 başına graft edilme oranı 1.56 x10-4 mol trigliserit olarak bulundu. Ayrıca graft edilmiş filmler DSC ile karakterize edildi. SOMAP veya SONCO ile graft edilmiş PVA filmlerinin Tg değerlerinin daha düşük olduğu görüldü. Graft edilmiş ve edilmemiş PVA filmlerin Tg değerleri arasında gözlenen farkın çok az olmasının nedeni yüzeyi graft edilmiş örneğin çok büyük bir kısmının saf PVA olarak kalması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, maleinized (SOMAP) and isocyanated (SONCO) soybean oil triglycerides have been successfully grafted onto the surface of polyvinyl alcohol (PVA) films. The surface grafting occured through the reaction of succinic anhydride or isocyanate functionalities of soybean oil and available hydroxyl groups of PVA films in toluene using DMAP as a catalyst. After grafting, the films were rinsed with toluene to remove ungrafted triglycerides from the surface. The reaction on the surface was confirmed by ATR-IR and 1H NMR spectroscopic techniques. A series of films were prepared by different concentrations of SOMAP or SONCO in toluene. The increase in hydrophobicity with an increase in SOMAP or SONCO concentrations was observed by contact angle measurements and the contact angles reach their maximum value of 88o and 94o for 26 and 2.5 per cent SOMAP and SONCO concentrations in toluene, respectively. Surface morphology and roughness of PVA-g-SOMAP film was investigated by AFM while optical microscopy was used for characterization of PVA-g-SONCO films. The homogeneity of the grafted surfaces was examined by optical microscopy after the colour reaction which gives a blue colour complex with pure PVA films. PVA-g-SONCO films were not dyed meaning that nearly all the surface was completely grafted successfully while there were unreacted regions on the PVA-g-SOMAP films. Quantitative determination of the extent of grafting per surface area (cm2) was done by titration of the free acid groups produced in esterification reaction. Grafting density was found to be 1.56x10-4 mole triglyceride per cm2 of the PVA film. The grafted films were further characterized by DSC. SOMAP or SONCO grafted PVA films have lower Tg values than pure PVA film which proves the surface grafting. However, the difference between Tg values of the grafted films and pure PVA film is very low due to the fact that grafting occurs only on the top of surface while the rest of the sample remains pure PVA.