RFID enhanced wireless sensor networks for healthcare monitoring
Sağlık gözetimi için RFID destekli telsiz algılayıcı ağlar
- Tez No: 246018
- Danışmanlar: PROF. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yaşam kalitesini iyileştirmede kullanılabilecek seviyeye gelen kablosuz telsiz ağteknolojileri, bilgisayar ve sağlık uygulamaları sektörlerinde önemli bir araştırma alanıhaline gelmiştir. Ev içi yaygın sağlık sistemleri, sürekli izleme sayesinde, zengin içerikselbilgi sağlama yanında, uyarı düzenekleri ile olası sıradışı durumları tespit edebilmektedir.Bu durum, yaşlı ve hastaların bakıcılara olan bağımlılıklarını en aza indirmeninyanı sıra, ebeveynleri çalışmak durumunda olan küçük çocuklar ve bebekler için dedaha kaliteli bir bakıma olanak vermektedir. Bu tezde, çok kipli algılayıcılardan oluşanağların sağlık gözetimi uygulamalarında uygulanabilirliğini göstermek için WeCareisimli bir izleme ortamı yarattık. Bunun yanında, video algılayıcı ağların, açık alanlardakisağlık gözetimi uygulamalarında kullanılabilme yeterliklerini benzetim yoluylasınadık. Sonuçlar video algılayıcı ağların kabiliyetlerinin sınırlı olduğunu göstermektedir.Bu nedenle, ağda oluşturulan video çerçevelerinin sayısını azaltmak önem kazanmaktadır.Ağdaki trafik yoğunluğunu azaltarak başarımı iyileştirmek için çeşitli iyileştirmelerönerilmiştir.RFID birçok alanda kullanılan olgunlaşmış bir teknolojidir. Video algılayıcıağların RFID tarafından geliştirilmesi ağdaki trafik yoğunluğunu azaltmak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, gözetim alanında bulunan sağlık görevlilerinin hastalarayakınlığı da video çerçeve sayısını azaltmak için kullanılan teknikler arasındadır.Son olarak, aciliyet gerektiren durumlarda üretilen video çerçevelerini hızlı ve güvenilirşekilde ulaştırmak için bir kuyruklama yöntemi önerilmiş ve başarımı benzetim yoluyladeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Becoming mature enough to be used for improving the quality of life, wirelesssensor network technologies are considered as one of the key research areas in computerengineering and healthcare application industries. In-home pervasive healthcaresystems provide rich contextual information and alerting mechanisms against odd conditionswith continuous monitoring. This minimizes the need for caregivers and helpthe chronically ill and elderly to survive an independent life, besides provides qualitycare for the babies and little children whose both parents have to work. In this thesis,we designed an indoor monitoring environment, namely WeCare, and showed the applicabilityof multi-modal sensor network technologies on healthcare monitoring. Besides,we performed several simulations on the capabilities of the Video Sensor Networks forhealthcare monitoring in an outdoor setting. The results exhibit that their capabilitiesare limited. Therefore, reducing the number of the frames carried by the network isthe primary objective. For this reason, we proposed several enhancements for reducingthe traffic load on the network for better performance.RFID is a very mature technology that has already been used in many areas. TheRFID enhanced Video Sensor Networks reduces the network traffic load. Moreover,the proximity of the healthcare professionals who are also moving in the surveillanceis also used as a frame reduction mechanism. Finally, for assuring the reporting of theemergency events in low latencies, we propose a queueing mechanism and evaluated itsperformance through simulations.