Fluorescence lifetime images of dye molecules
Boya moleküllerinin floresans yarı ömür görüntüleri
- Tez No: 246019
- Danışmanlar: PROF. M. NACİ İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tezde, zaman korelasyonlu tek foton sayma tekniği kullanılarak perylene ve bodipy boya molekülleri karışımının Floresans Yarıömür görüntüleri çalışılmıştır. Boya moleküllerinin yarıömürleri bu zaman korelasyonlu gorüntülerden her piksel için hesaplandı ve yarıömurlerin konumlarındaki değişimler daha sonra psödo renk formatında gösterildi. Çözünürlükleri 77 x 39 micrometrekare, 9.7 x 9.7 micrometrekare ve 7.7 x 7.7 micrometrekare olan sırsıyla yarömürleri 4.78 ns'den 5.38 ns'ye, 4.78 ns'den 4.98 ns'ye ve 4.78 ns'den 4.98 ns'e değişen üç görüntü elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fluorescence Lifetime Images of perylene and bodipy dye moleculesmixture are studied using a time-correlated single photon-counting technique. Lifetimesof dye molecules are calculated pixel-by-pixel from these time-resolved images, and thespatial variations of the lifetimes are then displayed in a pseudocolor format. Threeimages with resolutions 77 x 39 square micrometer , 9.7 x 9.7 square micrometer and 7.7 x 7.7 square micrometer are obtained,lifetimes are changing from 4.78 ns to 5.38 ns, from 4.78 ns to 4.98 ns and from 4.78ns to 4.98 ns, respectively.